Jaká očkování jsou důležitá pro seniory?


Jaká očkování jsou důležitá pro seniory?

Vzhledem k tomu, že většina seniorů má značně oslabenou imunitu, je u nich vyšší pravděpodobnost, že se mohou snadněji nakazit, ale také se u nich častěji vyskytují komplikace v průběhu léčby. V neposlední řadě může být léčba zdlouhavější a jejich organismus tak bude vyčerpanější. Jaká očkování jsou pro seniory důležitá?

 Očkování proti chřipce

Přestože existuje mnoho lidí, kteří každou nemoc včetně chřipky přechází, je potřeba si uvědomit, že u seniorů by to mohlo být velmi nebezpečné. Ročně u nás na chřipku zemře kolem dvou tisíc pacientů, přičemž tou nejvíce ohroženou skupinou jsou právě senioři, u kterých se k chřipce přidávají i další komplikace. Mezi ně patří třeba druhotná bakteriální infekce. Díky tomu, že je organismus seniorů v průběhu chřipky oslaben, dochází k poškození (někdy až ničení) sliznic dýchacích cest, což může způsobovat zejména u starších jedinců zánět plic. U dětí může dojít k zánětu středního ucha či zánětu vedlejších nosních dutin. Pacientům nad 65 má povinnost uhradit vakcínu proti chřipce příslušná zdravotní pojišťovna, u které je pojištěn. Ideální dobou pro očkování, je ještě před nástupem chřipkové epidemie, která se v ČR zpravidla vyskytuje od prosince do března.

Očkování proti pneumokokům

Pneumokoky může v nosohltanu nosit v podstatě kdokoliv, vyskytuje se totiž i u zdravých lidí. Jestliže jsou to silní jedinci, kteří mají opravdu silnou imunitu, pak se jejich tělo dokáže s touto bakterií poprat. Bohužel u oslabeného organismu, se pneumokok rozšíří do celého dýchacího ústrojí a tam může vyvolat i závažnější druhy onemocnění. Tím může být zápal plic, ale také zánět mozkových blan. Tato onemocnění se nejčastěji vyskytují u seniorů, pro které mohou v řadě případů skončit i smrtí, případně mohou mít trvalé následky v podobě epilepsie, neurologických poruch či poruch sluchu. Na očkování má nárok každý, kdo je starší 65 let. O bezplatné očkování můžete požádat svého ošetřujícího lékaře. Zdravotní pojišťovna přispívá zhruba 500,- Kč, což zahrnuje platbu za levnější variantu očkovací vakcíny. Jestliže se však necháte naočkovat modernější vakcínou, budete muset doplatit asi 1 200,- Kč, ale zase pak nebudete muset po pěti letech na přeočkování. Záleží jen na vás, kterou si vyberete.

Klíšťová encefalitida

Obecně platí, že u seniorů je průběh této nemoci vůbec nejhorší ze všech. Je to tím, že těmto pacientům zůstávají vážné následky v podobě chronických bolestí hlavy, depresí, poruch koncentrace a snížené výkonnosti. Bohužel proočkovanost je u seniorů zcela minimální, což je závažný problém, protože když se klíště přisaje a vy si ho hned nevšimnete, může se i během pár hodin přenést nákaza a malér je na světě. Léčba klíšťové encefalitidy je během na hodně dlouhou trať, navíc je velmi nákladná. Pokud se chcete této nepříjemné nemoci a zejména zdlouhavé době léčení vyhnout, pak byste neměli podceňovat prevenci. Očkování proti klíšťové encefalitidě je lékaři doporučováno. Nevýhodou je, že si musí senioři vakcínu zaplatit ze svého, ale dnes již skoro všechny pojišťovny na toto očkování přispívají.

Další očkování

Co se týká zbývajících očkování, připlácejí vám zdravotní pojišťovny také na očkování proti pásovému oparu, u kterého riziko výskytu s přibývajícím věkem značně stoupá. Vzhledem k tomu, že se v posledních letech znovu objevuje černý kašel, doporučují lékaři i toto očkování. Jednou za deset let byste se také měli nechat přeočkovat proti tetanu.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..