Bez ohledu na roční období, může vhodná léčivá bylinka pomoci kdykoliv. Vzhledem k tomu, že je pokaždé v obchodě sehnat nemusíte, je nejlepší, když si je vypěstujete doma. Zároveň si můžete některé druhy sušit nebo mrazit do zásoby. Všechny vybrané bylinky patří k účinným přírodním lékům, které není nijak těžké vypěstovat.
Kopr
Tato jednoletá rostlina se zásadně pěstuje jen v záhonech, ale nikdy v květináči. Sází se do řádků a postupně se protrhává. Hodí se do omáček či tvarohových pomazánek. Nikdy ho nesušte, protože by ztratil barvu a začal by se drolit. Bez problémů si ho můžete zamrazit. V kopru je obsaženo velké množství železa. Je skvělým pomocníkem na nechutenství, zavodněný organismus a také usnadňuje trávení.
Majoránka
Ke správnému růstu jí najděte slunné místo a zajistěte provzdušněný substrát. Sklizeň se provádí před květem nebo pak těsně po květu. Seřízněte ji zhruba na 5 cm, ona se pak začne vydatně rozvětvovat. Jestliže ji budete pěstovat na zahrádce, klidně tam může zůstat až do prvních mrazů. Když z ní připravíte čaj, bude to účinný lék na bolavé zuby, bolest hlavy i nachlazení. V minulosti ji využívali jako leštěnku na nábytek a také k pohlcování zápachu v taškách.
Šalvěj
Zbožňuje teplo a vyhovuje ji lehká suchá půda. Každou rostlinu lze pěstovat až 5 let a poté vyměnit za novou. Lze ji pěstovat ve vhodné nádobě na balkoně, kde z ní vyroste pěkný keřík, který bude nejen zdobit váš balkon, ale zároveň odpuzovat hmyz. Šalvěj je známá svými účinky proti plísním, rýmě, kašli, také tlumí průjem a pomáhá s trávením. Čaj z šalvěje omezuje pocení.
Tymián
V podstatě je to letnička, která má ráda teplo. Zimu většinou nepřežije. Používá se k ochucení ryb, zvěřiny, drůbeže a sekaných mas. Celoročně jej můžete používat při slabší bolesti kloubů a také na zánět průdušek.
Bazalka
Tradiční bylinka k dochucení italských i dalších středomořských pokrmů. Sklízí se několikrát za rok, pokud možno na začátku kvetení, a to pomocí řezu. Lístky bazalky si můžete usušit, ale také nasekat nahrubo a čerstvé zamrazit. Bazalka má blahodárný účinek proti zácpě a uklidňuje ledviny.
Koriandr
Používá se zejména ve vietnamské kuchyni, ale díky léčivým účinkům se těší velké oblibě i u nás. Je to v podstatě chlebové koření, protože ho spousta lidí přidává do těsta na chleba. Je součástí kari koření. K pěstování vám stačí samostatná nízká nádoba, kterou postavíte na teplé místo, kam může slunce. Koriandr pomáhá proti nadýmání, kolice, tlumí bolesti hlavy, odstraňuje kašel a ve formě masti ulevuje bolavým kloubům.
Zanechte odpověď