
Zimní období s sebou přináší zvýšený výskyt rýmy, kašle, únavy a bolestí hlavy, což jsou nejběžnější příznaky nachlazení. Co se týká chřipky, rozhodně se nevyhnete bolesti svalů, ale klidně i celého těla. Nejlepší je, když se podaří nachlazení i chřipce předcházet, nebo aspoň trochu zmírnit příznaky.
U obou nemocí se vyskytují společné znaky, které se často těžko rozlišují. Obojí je způsobeno viry a typické jsou i teploty nad 38°C, ale k chřipce se ještě přidává únava, pocit vyčerpání, bolest hlavy a svalů. S chřipkou se mohou objevovat i dýchací obtíže, které někdy přejdou až v zánět průdušek či zápal plic. Co vám s onemocněním pomůže?
Častější větrání
Když je někdo nemocný tak není nic horšího, než být v jedné místnosti s dalšími lidmi. Značně se tím zvyšuje riziko, že to chytí někdo další. Důležité je, aby se po celý den pravidelně větralo. Stačí jen na krátkou chvíli, ale co nejčastěji.
Prevence nákazy
Když někdo začne kýchat nebo kašlat v místnosti, vždy se k němu otočte zády a pokud možno příliš nedýchejte. Při kýchnutí se takový bacil hravě přenese i do vzdálenosti 6 metrů. Při pohybu venku je obrana těžší, takže se nestyďte nosit roušku, která zakryje nos a ústa. Snažte se na veřejnosti co nejvíce vyhýbat místům, kde je někdo nastydlý.
Pozor na doteky
Pokud se v průběhu chřipkového období člověk dotýká svého obličeje, přináší to stejné riziko, jako když se někdo pustí do jídla se špinavýma rukama. Je běžné, aniž bychom si to uvědomili, že během jedné hodiny jsme schopni se až 3x dotknout nosu a úst. Snažte se hlídat a omezit takové doteky na minimum, pokud možno se nedotýkat vůbec.
Dlouhý spánek
Dostatečný spánek je velmi důležitý, osvěží, odpočinete si a ještě tak předcházíte nachlazení. Ten, kdo spí 8 hodin, je až 3x méně náchylný k nachlazení než ti, kdo spí méně než 7 hodin.
Výplachy nosu
Další prevencí nachlazení i chřipky, je pravidelný výplach nosní dutiny, ke kterému použijete převařenou a vychladlou slanou vodu nebo solný roztok. Tímto způsobem se dají zlikvidovat viry, jež v průběhu dne nosem vdechnete.
Doplňujte zinek
Zinek je nepostradatelný pro správné fungování buněk imunitního systému. Jakmile pocítíte počáteční příznaky nachlazení, dejte si tabletu zinku, pokud možno v průběhu 24 hodin od prvního projevu nemoci, čímž se zkrátí doba jejího trvání. Doporučená denní dávka je 75 mg. Spolu se zinkem nezapomeňte doplňovat i vitamin C, ten zvýší obranyschopnost organismu (nejlépe, když budete konzumovat čerstvé citrusy). K vyšší podpoře imunity pomůžou také echinaceové kapky.
Pitný režim
Velmi důležitý je pravidelný pitný režim. Přijímané tekutiny totiž pomohou s ředěním hlenu, jež tělo vytváří, když je napadeno virem. Čím řidší hlen je tím lépe se ho zbavuje. Vypít byste měli minimálně 2 litry tekutin za den (voda, ovocné či bylinkové čaje).
Zvlhčujte vzduch
V uzavřeném prostoru se většinou bolesti v krku spolu s kašlem zhoršují, neboť je tam příliš suchý vzduch. Díky vytápění dochází k vysoušení sliznic dýchacích cest. Tomu lze zabránit použitím zvlhčovače vzduchu (můžete také zavěsit odpařovače na topení nebo naplnit kastrůlek vodou a postavit na topné těleso).
Cvičení
Pokud jde o nachlazení, tak svižnější procházka nebo hodina jógy nemusí nijak škodit. Naopak se tak můžete zbavit pocitu únavy a lehce si rozproudit krev. Těžší forma nachlazení nebo chřipka se nesmí podceňovat a tělo zbytečně nevysilujte. Zapomeňte na nějaké náročnější cvičení či trénink, a šetřete energii na boj proti nemoci.
Zanechte odpověď