Tepláky by neměly chybět ve výbavě žádného dítěte. Jsou praktické, pohodlné a funkční, takže pro dítě perfektní. Původně se tento druh oblečení vyráběl z měkkých úpletů, což je materiál, který se preferuje i v současnosti. Přestože jsou tepláky naprosto běžným oblečením, je důležité vybrat ty správné, aby se dítěti dobře nosily. Jak nakupovat dětské tepláky?
Materiál
Než tepláky koupíte, vždy musíte mít jistotu, jaký druh materiálu váš potomek vůbec může nosit. Někteří snáší i takové, které jsou směsí přírodních a syntetických vláken, ale existují i tací, kteří snáší jen čistě přírodní vlákna.
Velikost a střih
Vzhledem k pohybovým aktivitám musí mít dítě hlavně pohodlí, zároveň je důležitá snadná manipulace s tímto kouskem oblečení a vědomí, že jsou určené k nošení během hraní, s čímž samozřejmě souvisí i případné ušpinění.
- Tepláky a s nimi i mikinu kupte nejméně o číslo větší, než kupujete jiné oblečení, protože použité materiály mají bohužel sklon ke srážení.
- Střih volte dle uvážení. Volnější je svým způsobem univerzální, pokud sáhnete po úzkém střihu tepláků i mikiny, pak je lepší, když budou s přídavkem elastanu. Ten se postará o stabilní tvar, potřebnou pružnost i přiléhavost k tělu. Malým dětem vybírejte nohavice s pružným patentním úpletovým zakončením, větším už nechte nohavice klidně volnější.
Barvy a praní
U výběru barev je sice dobré přihlížet k tomu, jaký vkus má vaše dítě, ale také nezapomeňte zohlednit odstíny, které se hned ušpiní, což jsou samozřejmě ty světlé. Pokud jsou na oblečení zkombinovány světlé i tmavé odstíny, je údržba složitější, neboť při praní by se mohly barvy vzájemně zapustit a tím znehodnotit oděv.
Pokud jde o pestřejší výrobky, pak není dobré, když se v prací lázni namáčí příliš dlouhé. Lepší je mechanické praní, kdy teplota nepřesahuje 60°C za přípravku přímo určeného pro barevné prádlo. Když dáte prádlo do bubnové sušičky, je důležité sušit pouze při nízkých teplotách a to maximálně do 40°C.
Kde nakupovat?
Samozřejmě, že nejlepší jsou osvědčené obchody se značkovým zbožím, ale dobré kousky můžete sehnat i v obyčejném stánku na tržišti, jež bývají pod širým nebem. Ovšem velmi výhodný nákup na stánku bývá občas kritizován, zejména díky nestálým barvám, ať už jako důsledek praní, či díky působení potu a slin, nebo deformaci tvaru, jako srážení, roztahování, nepříjemné zešikmení a také přetáčení švů. To je důvod, proč byste si zboží na stánku měli velmi pečlivě prohlédnout předtím, než jej koupíte.
Na co si dát pozor?
Vedle vzhledu vám pomůže také vůně, protože ostrý zápach, který se z oblečení line, je známkou, že byly použity konzervační či speciální prostředky na úpravu oděvu, které mohou u dětí vyvolat nepříjemné alergické reakce. Spotřebitelská etiketa by vždy měla obsahovat název výrobce a materiálové složení vždy v plném názvu a česky. Dále by měla být uvedena velikost materiálu a způsoby, jakými lze daný oděv ošetřovat. Jestliže nejsou výrobky označený tak, jak vyžaduje platná legislativa, raději je nekupujte.
Zanechte odpověď