Pokud nepatříte k fanouškům umělých vánočních stromků, které rok co rok vytáhnete z krabice a ozdobíte, aniž byste museli odklízet popadané jehličí, případně ho máte ozdobený nastálo a vždy ho jen postavíte a je hotovo, pak výběr stromku neřešíte. Ovšem ti z vás, kdo stále upřednostňují živý stromek, který vám o Vánocích provoní celou domácnost, musíte dávat pozor, abyste vybrali ten správný, jinak by se vám mohlo stát, že vám nevydrží ani do Štědrého dne. Jak vybrat stromek co nejlépe?
Správná velikost
To je důležité, protože například do malé garsonky jen těžko nacpete dvoumetrový strom. Dobré je, když si dopředu promyslíte, kam přesně hodláte stromek postavit a kolik prostoru jste schopni mu v dané místnosti vymezit. Snadno tak budete moci prodejci říci, jak vysoký a široký má stromek být, a také jak má být z které strany souměrný, aby nebyl třeba namáčknutý na zdi a nelámala se mu jedna větev za druhou.
Čerstvost a vzhled stromku
Jestliže má stromek vydržet přes celé Vánoce až do Tří králů, pak je čerstvost na prvním místě. Tu snadno odhalíte podle toho, jestli je jehličí pevné, k čemuž je vhodný jednoduchý test. Vezměte jehličí mezi prsty ve vzdálenosti zhruba 15 až 20 cm od špičky větve a pomalu ho potáhněte k sobě.
U čerstvého stromku bude jehličí držet na stromku, pokud ovšem bude opadávat, je to známka, že stromek už začal pomalu vysychat, takže o čerstvosti nemůže být řeč a dlouho by vám po zakoupení nevydržel.
Pozor na promrzlý stromek
Zkontrolujte i to, zda nedošlo k promrznutí stromku. K tomu postačí, když zkusíte jehličí ohnout. Jestliže se ohne do tvaru U, je vše v pořádku, pokud se zlomí, je jasné, že promrzl a při zdobení se vám mohou větve nepříjemně lámat.
Opadávání jehličí
Co se týká vnitřního jehličí, to opadávat může, protože je nejstarší. Vnější jehličí ovšem nějak výrazně opadávat nemá. Zkuste stromek zvednout 4 až 5 centimetrů nad zem a pustit, aby dopadl na kmen. Neopadává vnější jehličí ve větší míře? Pak je vše v pořádku.
Na co nezapomenout?
- Stromek je nutné pravidelně a optimálně zavlažovat, aby si udržel svou přirozenou vůni i barvu.
- Umístěte strom do stojanu na vánoční stromeček, který bude mít ideální průměr, což zamezí nutným úpravám kmenu a zároveň umožní příjem vláhy po celé svátky.
- Zalévejte obyčejnou vodou, nikdy ne ze změkčovačů, filtračních konvic a podobně. Jakkoliv upravená voda má totiž vysoký obsah sodíku, což značně zkracuje životnost stromečku.
- Jestliže zapomenete doplnit vodu do stojanu a nádoba vyschne, dojde k uzavření kmene stromu a ten pak přestane přijímat vodu. Nechcete-li stromek ztratit, musí se obnovit příjem vody, což je možné pouze tehdy, pokud provedete nový řez na kmenu.
Zanechte odpověď