K čemu slouží kardiostimulátor?


K čemu slouží kardiostimulátor?

Dříve bylo nutné, aby byl člověk během zavádění kardiostimulátoru v celkové anestézii, jako při klasickém operačním zákroku. Navíc po zavedení se na hrudi pod kůží tvořil nepěkný hrbol. Dnes už jsou ovšem tyto přístroje modernější.

K čemu je kardiostimulátor určen?

Kardiostimulátor je elektrický přístroj, který pomáhá těm pacientům, u nichž se objevily problémy v podobě poruchy srdečního rytmu. Principem je vysílání drobných elektrických impulsů do srdečního svalu, jež donutí (stimuluje) srdce, aby pracovalo (fungovalo) správně.

Z čeho se skládá?

  • Tělo s baterií
  • Elektrody

Elektrody se zavádí na přesně stanovená místa či místo v srdci. Počet elektrod se liší podle toho, o jaký druh poruchy se jedná. Kardiostimulátor tak může řešit problémy srdce s jednou, dvěma nebo třemi elektrodami.

Umístění přístroje

Dříve byly kardiostimulátory větší a implantovaly se do okolí klíční kosti, lépe řečeno pod ní. Odtud pak byly vedeny dráty s elektrodami do srdce. Postupně prošly tyto přístroje mnoha inovacemi a ty nejmodernější jsou tak miniaturní, že je lze zavést přímo do srdce. Navíc už není nutná celková anestezie. K zavedení na místo určení se používá tzv. katétr, což je tenká hadička, jež se zavádí žilou do srdce skrze vpich v tříslech.

Jak dlouho trvá zákrok?

Samotný zákrok, kdy je kardiostimulátor zaváděn do srdce, trvá zhruba 15 minut. Poté je nezbytné, aby pacient zůstal několik hodin nehybně ležet na zádech. U klasických kardiostimulátorů je doba zákroku individuální. Nový přístroj má výdrž asi 6 let, aby ho pak nahradil jiný nový s čerstvou a 100% nabitou baterií.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..