Jak si doma vypěstovat ananas?


Jak si doma vypěstovat ananas?

Přestože si tento druh exotického ovoce můžete běžně koupit v obchodě, nic nepotěší víc, než když si jej vypěstujete doma. Nepotřebujete k tomu ani žádné zvláštní zkušenosti, důležitá je snaha a úsilí. Hlavní je, aby horní listnatá část byla zdravá.

Jak na pěstování?

Pro začátek potřebujete opravdu zralý ananas, ze kterého opatrně vykroutíte trs listů. Pracujte velmi jemně, ať ho nepoškodíte. Trs odložte a nechte ho do druhého dne, aby mohl zaschnout.

Následující den si připravte nádobu, do které hodláte ananas zasadit. Do nádoby nasypte substrát s mírně kyselou reakcí. Zasaďte trs tak, aby nad zeminou byly jen listy.

Trochu zalijte a poté nádobu postavte na teplé místo, kde s ní nebudete muset hýbat. Zajistěte rostlince pravidelnou zálivku. Bez problémů můžete vodou zalévat listovou růžici. K zalévání je nutné používat odstátou vodu. Ideální je ovšem dešťová nebo měkká.

Další možnosti pěstování

V tomto případě je potřeba listovou růžici zbavit všech spodních listů i zbytků dužiny. Tím vznikne malý kmínek, který se usadí do sklenice tak, aby visel ve vzduchu.

Během následujících dnů se začnou na té části, která visí uvnitř sklenice, vytvářet kořínky. Jakmile se objeví, nastává čas umístit kmínek do nádoby (květináče) se zeminou.

Tip: upravená růžice se může také umístit do sklenice s vodou, a jakmile bude ta část ve vodě obrostlá kořínky, hned ananas zasaďte.

Na co si dát pozor?

Jestliže se trs listů dobře uchytí a bude se mu u vás dařit, může dosáhnout výšky až 1,5 metrů. Pamatujte si, že ananas musí být umístěn na takovém místě, kde na něj nedosáhnou malé děti ani domácí mazlíčci. Důvodem je fakt, že vzrostlé listy jsou značně ostré a na koncích mají háčky s trny, které vás mohou velmi nepříjemně poranit.

Zálivka

S ohledem na to, že kořenový systém je u ananasu vyvinutý nedokonale, je náchylný k hnilobě kořenů i listů. Proto musíte být se zaléváním velmi opatrní a zbytečně nepřelívat. Během zimy omezte zálivku na absolutní minimum, naopak na jaře je dobré zalévat častěji.

Sklizeň

Když budete chtít jakkoliv manipulovat s květináčem, dělejte to s maximální opatrností, neboť má chatrnou stabilitu. Zakořeněný ananas dokáže během 4 měsíců vyčerpat ze substrátu veškeré živiny. Tehdy nastává čas pro pravidelné přihnojování.

Zhruba do dvou až tří let byste se mohli dočkat květenství. To vyroste ze středu rostliny. Vypadá tak trochu jako klas a k dozrání potřebuje asi tak 6 měsíců. Jakmile rostlina dozraje, tak většinou hyne. Získáte z ní však odnože pro budoucí pěstování.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..