Pořád přemýšlíte, co s bioodpadem, který vám na zahrádce vzniká a stejně tak máte přebytek kuchyňských zbytků? Co s tím? Vyrobte si kompost.
Zní to možná jednoduše, ale zas taková pohoda to není. Nemůžete prostě jen tak začít házet bioodpad na jednu hromadu – tak to bohužel nefunguje. Pro začátek by bylo nejlepší si pořídit kompostér. Na trhu je jich k nalezení nepřeberné množství. Jsou vyrobeny z rozličných materiálů – nejčastější jsou plasty či dřevo. Pokud už jste si jej pořídili, je třeba ho umístit do kouta zahrady, kam „lidské oko příliš nedohlédne“, a můžete jej začít plnit nejen posekanou trávou či plevelem, ale stejně tak i zbytky z vaší kuchyně.
Jak to chodí při kompostování?
Pokud máme v kompostu dostatečnou teplotu a vlhkost, začnou nám pomáhat živé mikroorganismy, které se živí organickými zbytky. V kompostu se daří například houbám, kvasinkám, bakteriím, řasám, roztočům, červům a dalším drobným organismům. Při procesu rozkládání se současně mění vlastnosti a struktura kompostu a vzniká kyprá zemina.
Zlepšení kvality půdy
Kompostování je skvělým ekologickým postupem, jenž nám pomůže nejen se zbavit biologického odpadu, ale navíc kompost působí jako organické hnojivo, čímž zlepší vlastnosti půdy a celkovou úživnost zahrádky. Koloběh navracení bioodpadu do půdy je nezbytný, abyste si udrželi kvalitu půdy. Jeho další výhodou je i vylepšení jímavosti pro vodu.
Dopřejte kompostu vzduch
I při ukládání kompostu musíte přemýšlet, jelikož kvalitě kompostu musíme pomoci. Není třeba vhodné uložit pět centimetrů široký pás posekané trávy – ta se totiž těžko sama rozloží. Stejně tak bychom do kompostu neměli dávat shnilé ovoce nebo listí spadané ze stromů. Rozhodně zapomeňte na vhazování kostí od oběda – ty se opravdu rozložit nestihnou. Schovejte si je raději pro nějakého pejska, ten bude vděčný více. Kompostovaná hmota prostě musí mít přístup vzduchu, jelikož se z ní uvolňuje teplo, které napomáhá rozkladu.
Kompostér si klidně můžete vyrobit ze dřeva i sami svépomocí. Hlavně musíte myslet na to, aby měl po stranách otvory pro proudění vzduchu. Jinak se připravte na to, že váš kompost nebude vonět zrovna přívětivě.
Založení kompostu
Jak jste již upozornili, je velice důležité, aby se do kompostu dostal vzduch. Toho také docílíte tím, že dno kompostéru vystelete slámou či větvičkami. Pokud budete do kompostu přidávat posekanou trávu, je vhodné, abyste ji promíchali s dostatečnou vrstvou zeminy, čímž výrazně ulehčíte práci mikroorganismům či drobným živočichům. Nicméně, na provzdušnění je třeba myslet stále, nestačí jen spodek vystlat slámou a myslet si, že máte hotovo. Kompost je třeba pravidelně prohazovat, aby vzduch cirkuloval.
Urychlovače kompostu
Užitečným mikroorganismům, které nám s kompostováním pomáhají, můžeme dokonce pomoct i vy – a to takzvaným urychlovačem kompostu. Ten dokáže zkrátit dobu rozkládání organické hmoty na necelých šest měsíců. Ale tou hlavní a největší výhodou je, že pokud jej budete používat, odpadnou vám starosti s přehazováním kompostu. Pokud nemáte ve vašem kompostéru na přehazování moc prostoru, pořízení tohoto urychlovače je pro vás prakticky nezbytná volba.
Zanechte odpověď