Vypěstujte si vlastní žampiony


Vypěstujte si vlastní žampiony

Milujete houby a žampiony nejvíce? Ale kupovat je v supermarketu se docela prodraží a navíc neznáte jejich kvalitu, zda jsou třeba plné pesticidů či jiných hnojiv – jak z toho ven? Řešení je jednoduché. Vypěstujte si vlastní žampiony doma!

Jak vypěstovat žampiony?

Není houba jako houba – spousta z nich je smrtelně jedovatých, ale stejně tak je jich spousta, jež jsou vyhledávanou pochoutkou mnoha lidí. Je třeba jen dobře zvolit konzumovaný druh. Mezi ty naprosto bezpečné patří žampiony. Pokud nemáte zahrádku, můžete si klidně žampiony vypěstovat jen tak, v bedýnkách na tmavém místě – například ve sklepě či dřevníku. Přípravu substrátu si raději ulehčete a kupte ji zrovna hotovou, jelikož je docela složité jej připravit tak, aby měl vše, co žampiony ke svému růstu potřebují. Stejně tak se doporučuje předem koupit i žampionové podhoubí.

  1. Pokud chcete žampiony vysadit na zahrádce, je třeba k tomu vybrat opravdu horký den v rozmezí od jara do podzimu. Půdu vybereme zednickou lžící – ne moc velké kusy, stačí „vydlabat“ trávník o síle zhruba pět centimetrů a straně dlouhé třicet centimetrů. Do každé takto připravené jámy vložte zakoupené podhoubí a zakryjte zpět vyhloubeným drnem. Ale nečekejte, že se ráno vzbudíte a půjdete sklízet úrodu na houbový guláš. Žampiony vám vyrostou za takových deset až dvanáct týdnů.
  2. Když se rozhodnete pěstovat žampiony doma, můžete s jejich usazováním začít v jakoukoli roční dobu buď do kádě či bedýnky, kterou jste dopředu vystlali kompostem. Podhoubí vložte do hloubky asi půl centimetru, ale myslete na rozestup mezi jednotlivými kusy – ten musí být minimálně třicet centimetrů. Následně kompost mírně zalijte. Deset dní poté je třeba jej zasypat vrstvou sterilizované hlíny, jejímž úkolem je udržení rovnoměrné teploty a zároveň bránění úniku vlhkosti.

Proč jíst houby?

Zajímavostí je, že se houby řadí mezi zeleninu, i když se v podstatě nejedná o rostliny. O tohle zařazení se zasloužil jejich obsah cenných výživových prvků, které napovídají, že jsou zdraví prospěšné například stejně jako zelí či rajčata. Studie prokázala, že houby obsahují selen, který je vhodný při léčbě zánětů či problémy s buněčným dělením. V exotických houbách jsou obsaženy dokonce beta glukany, jež působí jako silné antioxidanty, které dokážou naše tělo ochránit před škodlivým zářením, pomůžou nám bojovat s infekcemi a hlavně – dokáží zpomalit stárnutí! No, nezní to jako pohádka o „omlazující houbě“?

Léčivé žampiony

Jedna z hlavních výhod žampionů je, že dokážou růst prakticky všude. Aby totiž vyrostly, nepotřebují kořenové vlásky. Žampiony se začaly pěstovat až na konci 19. Století.

Žampiony se dají konzumovat v mnoha podobách, například – polévky, saláty, restované, marinované či omáčky. Mimo jiné mají spoustu pozitivních účinků na zdraví:

  • Posilují imunitní systém
  • Ulevují od chronických zánětů
  • Prospívají srdci
  • Pomáhají krotit bujení rakovin

Těstoviny se žampiony

Budeme potřebovat:

  • 400 g těstovin
  • Lžíci olivového oleje
  • Lžíci másla
  • 500 gramů žampionů
  • 2 lžíce smetany na šlehání
  • 50 gramů Parmezánu
  • Petrželku
  • Sůl
  • Pepř

Postup přípravy:

  1. Uvařte těstoviny dle návodu na obalu
  2. Žampiony je třeba očistit a následně osmažit na oleji nakrájené na čtvrtky
  3. Nabereme 2 lžíce vody z těstovin a podlijeme jimi žampiony, jemně posolíme a začneme dusit
  4. Až budou žampiony dostatečně podušené, přidejte smetanu a mírně opepřete.
  5. Vzniklé jídlo zasypeme nasekanou petrželkou
  6. Promícháme s těstovinami
  7. Ihned podáváme zasypané nastrouhaným sýrem



Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..