Zařizujete domácnost a stojíte před úkolem vybrat svítidla? Nemáte před sebou zrovna lehký úkol. Nechte si proto poradit.
Nabídka trhu je opravdu bohatá. Schválně se vydejte na obchůzku do nějaké specializované prodejny, ve které na vás bude svítit tolik světel, až vás z nich budou oči přecházet. A parametrů, které byste při výběru toho pravého svítidla pro danou místnost měli vzít v úvahu, také není zrovna málo. Kdyby se tak do všech místností hodilo jedno konkrétní svítidlo. Tak tomu ale bohužel není. Každá místnost má svá specifika a každá tím pádem vyžaduje jiný tip osvětlení. Vezměme to však místnost po místnosti.
Osvětlení do obývacího pokoje
Kde jsou ty doby, kdy v obýváku uprostřed stropu visel jeden lustr. Dnes do nejvíce reprezentativní místnosti domu často volíme hned několik svítidel. Ty si totiž můžete přepínat dle libosti. I centrální lustry mají ale v současných moderních obývacích pokojích své místo. Obzvláště v pokojích s vysokými stropy se bez nich neobejdeme. Rozhodně ale není nutné, aby lustr visel v centru místnosti. Pověste si ho tam, kde ho potřebujete, například nad jídelní stůl. Dále svůj obývací pokoj vybavte i tzv. osvětlením doplňkovým. Skvěle v tomto ohledu slouží například stojací lampy, pod kterými si můžete třeba číst.
Osvětlení do ložnice
V ložnici především spíme, odpočíváme, relaxujeme a tomu bychom měli podřídit i osvětlení, které by mělo působit utišujícím dojmem. Osvětlení v ložnici v žádném případě nesmí být intenzivní, ani ostré. Vhodná jsou v tomto smyslu například svítidla s teplejšími odstíny, popřípadě stínidla, která dokážou vytvořit intimní atmosféru.
Osvětlení do dětského pokoje
Patřičnému výběru byste měli podrobit i svítidla do dětského pokoje. Ta musí totiž vyhovovat všem činnostem, které v něm děti provádějí. A ty mohou být velmi rozmanité. Děti si v pokojíčcích hrají, učí se v nich, ale také v nich odpočívají a spí. Je to tedy místnost, která si na kvalitu osvětlení klade poměrně vysoké nároky. Nedostatečné osvětlení totiž může vašemu dítěti zkazit zrak. Centrální osvětlení proto volte o něco intenzívnější. Na psacím stole by pak samozřejmě neměla chybět stolní lampička. A pokud máte doma malého čtenáře, pořiďte mu třeba malé nástěnné svítidlo nad jeho postel, aby se po večerech mohl oddávat čtenářské vášni.
Osvětlení do koupelny
Zcela jiné osvětlení vyžaduje koupelna a toaleta. Většinou volíme jedno svítidlo centrální doplněné osvětleným zrcadlem. Bodové osvětlení nebývá moc praktické především pro svou nerovnoměrnost a nepříjemné oslňování. Při pořizování svítidel do koupelny je třeba také brát ohled na bezpečnost. Vždy se tedy ujistěte, zda je vámi vybrané svítidlo vhodné do vlhkého prostředí.
Osvětlení do kuchyně
Kuchyně a obývací pokoj bývají centry toho největšího dění. V kuchyni navíc vaříme a není nic horšího, než když do hrnce není dobře vidět. Ale v kuchyni také mnohdy stolujeme a probíráme v ní ty nejdůležitější rodinné záležitosti. Z tohoto pohledu musíme kuchyni rozdělit na dvě části: tu praktickou a společenskou. Každá si totiž žádá jiné nasvícení. Kuchyňská linka si žádá velmi kvalitní a intenzívní osvětlení, které ovšem nesmí oslňovat. Proto se zde světla většinou umisťují přímo nad pracovní linku. Toto osvětlení by také mělo dobře podávat barvy. Rajče by zkrátka mělo být červené a okurka zelená. V tomto smyslu se proto zaměřte na parametr v podobě vysokého indexu podání barev. Potud pracovní část kuchyně a teď se věnujeme osvětlení té oddechové části, tedy jídelního stolu. Ten je vhodné osvítit stropním svítidlem, velmi praktická jsou ta s nastavitelnou výškou a popřípadě i s regulovatelnou světelnou intenzitou.
Zanechte odpověď