Procházka v lese mezi zelenými a úžasně vonícími stromy má téměř zázračně účinky, které našemu tělu i mysli prospějí více, než si myslíte. Brouzdání lesem a houbaření patří v podstatě k našim oblíbeným volnočasovým sportům, ostatně kdo si občas nezajde nasbírat pár hub nebo se jen tak kochat vzrostlými stromy. Jak nám může les prospět?
Psychický klid
Zlepšení psychiky pobytem v lese už bylo prokázáno. Podle odborných studií nám les pomáhá od depresí i stavů úzkosti, za které vděčíme hlavně chaotickému způsobu života.
Zároveň tyto studie prokázaly, že lidé žijící v blízkosti lesa nebo přímo v něm, mají mnohem zdravější amygdalu (centrální jádro mozku, důležité při zpracování stresu a také fungující jako spouštěč reakci útěk či boj, když nastane jakákoliv nebezpečná situace), ale také podstatně lépe dokážou zvládat stres.
Návštěva lesa jako terapie
Zelené prostředí lesa nejen uklidňuje nervovou soustavu, ale snižuje (tlumí) agresivitu. Dokonce je dokázané, že člověk, který je naštvaný nebo vytočený, uklidní se v lese mnohem rychleji než v běžném prostředí. Les je ideální místo, kde si člověk může v klidu a pohodě promluvit o problémech a snadno si je vyříkat. Díky stromům se také snižuje hladina našeho strachu.
Tropické léto uprostřed lesa
Jakmile nastanou třiceti stupňová vedra, les vám může poskytnout útočiště, abychom se mohli ochladit. Stromy jsou schopné vyrovnat různé teplotní výkyvy. Když vám bude horko, pomalá nebo svižnější procházka mezi stromy vás aspoň z malé části ochladí.
Vzdušné vitamíny
Nejzdravější je návštěva lesa nad ránem, když je v něm nejvíce záporných iontů, které vyrovnají hladinu iontů kladných, ty běžně vdechujeme v městech. Díky nerovnováze iontů vznikají různé alergie, duševní potíže a také nemoci dýchacího ústrojí. O záporných iontech hovoříme jako o tzv. vzdušných vitaminech. Vyskytují se nejen v lese, ale také u vodopádu.
Zdravé lesní mlsání
Lesní plody jako maliny, jahody, ostružiny či borůvky, pomáhají chránit mozek proti poškození a zpomalovat tak stárnutí. Třeba borůvky jsou tzv. superpotravinou a pomáhají naší paměti, očím a také nás omlazují. Neváhejte a vždy, když budete v lese, si několik lesních plodů sezobněte.
Houbaření jako relaxace
Nezáleží na tom, jestli houby jíte nebo nejíte, ale podstatný je jejich sběr, u kterého se skvěle odreagujete. Zapomenete aspoň na chvíli na své problémy a budete nasávat pozitivní energii lesa.
Léčivé účinky
Uvědomte si ty nepatrné maličkosti, které mají skvělé účinky. Patří sem šumění listů, slabé praskání dřeva, zpěv lesních ptáků, ale jinak úplné ticho. Každý zvuk v lese dokáže vytvořit nezaměnitelné vibrace.
Ty se začnou šířit po celém těle a naplní každou buňku. Přispívá to k léčbě mnoha fyzických i psychických problémů, zároveň se nám díky těmto zvukům zrychlí hojení a lépe se uzdravujeme.
Které lesy v ČR jsou nejkrásnější?
- Šumava
- Boubínský Prales
- Český Les
- Klánovický Les
- Prales v Beskydech
Zanechte odpověď