Období jara a podzimu představuje velkou zátěž na imunitní systém. Sychravé počasí nahrává rozvoji a šíření rýmy, nachlazení a chřipek. Bacily se hromadí v kolektivech, takže dětská imunita je ve škole a školce opravdu hodně zkoušena. Naštěstí existují různé metody, jak přirozenou obranyschopnost těla podpořit a vytvořit odolnější bariéru proti nechtěným bakteriím a virům.
Vitamínové doplňky stravy
Jedním ze způsobů, jak podpořit imunitní systém dětí v kritickém období, jsou nejrůznější vitamínové doplňky. Problém však může nastat ve chvíli, kdy dítě nechce každé ráno polykat ošklivou a velkou tabletu nebo tobolku. Aby to celé bylo jednodušší, je potřeba vybrat takové vitamíny, které si dítě zamiluje a samo si rádo vzpomene na jejich užívání. Takovým příkladem je multivitaminový přípravek Vibovit. Unikátní zpracování do podoby chutných želatinových bonbónků, které jsou naplněny vitamíny a minerály ve vhodném množství, působí pro děti lákavě a zároveň se starají o jejich imunitní systém. Nakonec budete mít opačný problém a vaší snahou bude zabránit dítěti, aby neužívalo moc vitamínů během jednoho dne. Užívání multivitaminů se hodí celoročně pro udržování doporučené denní dávky minerálů a vitaminů. Důležitá je však kombinace se zdravou a vyváženou stravou.
Pestrá a zdravá strava
Aby imunitní systém dobře fungoval a byl odolnou bariéru, potřebuje dostatek kvalitní energie. Ta se ukrývá v ovoci, zelenině a dalších přirozených a méně zpracovaných potravinách. Neustálá konzumace sladkých sušenek, chipsů a podobně není zdraví prospěšná a projeví se na přibírání tuku a snížení výkonnosti imunity. A to přeci pro své dítě nechcete. Snaha o zdravý jídelníček nemusí být přehnaná, aby se dítě necítilo příliš omezované. Snažte se v kritických obdobích pamatovat na pomocníky, jako jsou citron, med, bylinkové čaje, zázvor, česnek a další. Prevence je totiž v každém případě příjemnější v porovnání s léčbou nemoci.
Dostatečný a kvalitní spánek
Mezi další faktory ovlivňující výkonnost přirozené obranyschopnosti těla patří i dostatečný a kvalitní spánek. Ponocování s koukáním do obrazovky a na televizi není ničím prospěšným. Málo zregenerované tělo nebude mít dost energie a prostředků pro efektivní boj s případnými patogeny. Snažte se u svého dítěte nastavit pravidelnou rutinu, kdy bude každý den spát alespoň 8 hodin. Uvidíte, že se tento nový režim projeví nejenom na zvýšené imunitě, ale i na zlepšení produktivity a soustředěnosti ve škole. Všechno spolu totiž souvisí a prevence proti onemocnění je toho jasným příkladem. Když to všechno zvládnete, možná zažijete sezónu bez zvýšené spotřeby kapesníků a návštěv doktora.
Zanechte odpověď