Černý bez je léčivý keř, o který na procházkách přírodou člověk doslova zakopává na každém kroku. Na konci jara si proto podle silné vůně vytipujte místo, kam se na něj za pár měsíců vydáte. Doma si totiž můžete vyrobit lahodný domácí likér. Něco tak dobrého jste ještě neměli!
Účinky bezu
Černý bez má své pevné místo mezi předními přírodními léčivy. Má detoxikační účinky, podporuje činnost ledvin, obsahuje vitamíny A, B, C, kyselinu panthotenovou či třísloviny a zdraví prospěšné silice. Nápoj z černého bezu ovšem tiší také bolesti nervového původu, pomáhá při zánětech trojklaného nervu či při výhřezu meziobratlové ploténky. Užívá se také při nachlazení, revmatismu a při celé řadě dalších obtíží.
Postup přípravy bezového likéru
Až se květy vámi zvoleného keře promění v černé zralé bobule, je čas se vyzbrojit košíkem nebo velkou mísou a zajít si pro pořádnou porci domácí zábavy. Dávejte si přitom pozor, aby byly bobule opravdu zralé, měkké, a aby mezi nimi nebyly nezralé zelené bobulky. Pokud se nechcete umazat, opatřete své ruce gumovými rukavicemi. Trhejte celé trsy, doma pak bezinky opláchněte a oberte je od stopek, a hlavně si nachystejte velký hrnec.
Vaření hopsinkové šťávy
Při manipulaci se šťávou buďte opatrní, jelikož hodně barví. Vše jde ale samozřejmě rychle umýt a výsledek stojí za to! Dva litry bezinek vařte s litrem vody zhruba čtvrt hodiny. Následně směs přeceďte či přepasírujte přes jemný cedník. Do šťávy přidejte kilogram cukru a povařte ještě pět minut. Následně přidejte 10 lžic silné kávy, ideálně „turka“ (bez logru ovšem). Šťávu nechejte vychladnout a přelejte přes plátno. Do vychladlé šťávy přidejte 1/2 litru rumu.
Likér je dobré uchovávat v lahvích v temnu a chladu, poté vydrží velmi dlouho. Užívejte každý večer necelý šálek likéru. Na zdraví!
Zanechte odpověď