V minulosti stačilo mít telefonní číslo ve zlatých stránkách a zákazníci si firmu našli. V současné době se informační zdroje značně proměnily. Přítomnost na sociálních sítích je pro každou firmu téměř povinností a webové stránky jsou považovány za naprostou samozřejmost. Navíc čím dál více uživatelů přistupuje k internetu ze svých chytrých telefonů nebo tabletů. Klasické webové stránky přestávají stačit, protože nejsou dobře přizpůsobené těmto novým zařízením. Proto firmy vyhledávají řešení šitá těmto uživatelům na míru a jedním z nich jsou hybridní mobilní aplikace.
Co jsou to hybridní mobilní aplikace?
Hybridní mobilní aplikace jsou aplikace, které si uživatelé stahují do svých mobilních telefonů. Fungují napříč platformami a chovají se jako nativní aplikace. Jedná se v zásadě o kompromis mezi nativní aplikací a webovou aplikací. Uživatelé si hybridní aplikace instalují do svých telefonů, ale v zásadě se jedná o webovou aplikaci. Skládají se tak ze dvou částí. První je back-endový kód, který používá programovací jazyky jako například HTML, CSS nebo Javascript. Druhá část je nativní schránka, kterou je možné si stáhnout a která načítá obsah z internetu.
Výhody hybridních mobilních aplikací
- Je mnohem jednodušší je vystavět nežli nativní mobilní aplikace. Vyžadují méně specializované vývojáře, protože programovací jazyky, které využívají, jsou univerzální.
- Jsou obvykle levnější nežli nativní aplikace.
- Jediná aplikace se dá použít napříč platformami.
- Není potřeba do nich přistupovat skrze prohlížeč.
- Mají přístup k zařízení uživatele.
- Jejich vývoj je obvykle rychlejší nežli u nativních aplikací, kde je potřeba paralelně připravit aplikace pro různé platformy.
Nevýhody hybridních mobilních aplikací
- Bývají pomalejší, nežli nativní aplikace.
- Jsou dražší nežli obvyklé webové aplikace, protože je potřeba pracovat s platformou třetích stran.
- Jsou méně interaktivní nežli nativní aplikace.
- U hybridních aplikací je nutné řešit chyby, které vyplývají z nativního systému i chyby, které vyplývají z hybridního systému. Tím je řešení chyb složitější.
- Výkon je horší nežli u nativních aplikací, které se mohou plně přizpůsobit použití platformě.
Podle čeho se rozhodovat, kterou variantu zvolit
Při volbě ideálního řešení je potřeba se zabývat mnoha faktory. Zásadní je, jak rychle je aplikaci potřeba dostat do produkce, jakou kvalitu uživatelské zkušenosti očekáváme, jak složitou funkcionalitu se snažíme implementovat a jaký máme rozpočet. Pokud si nejste jisti s výběrem, nebo nemáte vlastní kapacity na vývoj aplikace, můžete si nechat pomoci od specializovaných firem jakou je například VIP Trust. Ty vám pomohou zanalyzovat vaši situaci, zkonzultují s vámi možnosti a dodají vám řešení na míru.
Nativní aplikace profesionálové z VIP Trust doporučují, pokud kladete důraz především na kvalitu, protože nejlépe pracují s technickými možnostmi zařízení a uživatelskou zkušeností. Také mohou snadno využívat informace ze zařízení. Webové aplikace jsou obvykle nejrychlejší na vývoj. Hybridní aplikace relativně dobře kombinují výhody obou přístupů.
Pokud se chcete dozvědět více o nativních aplikacích, můžeme vám doporučit článek Nativní mobilní aplikace. Pokud vás zajímají weby, které se dokáží přizpůsobit různým zařízením, můžeme vám doporučit článek Responzivní web.
Zanechte odpověď