Dát výpověď svému zaměstnavateli je opravdu nepříjemná záležitost, avšak jsou situace, které tento krok vyžadují.
Kdy podat výpověď ze zdravotních důvodu?
Díky pracovnímu úrazu nemůžete vykonávat dosavadní práci, proto má zaměstnavatel povinnost vás přesunout na jinou pracovní pozici. Pokud jste ale v situaci, kdy váš zdravotní stav vám neumožňuje vykonávat jakoukoli práci ve vašem zaměstnání, což prokážete lékařskou zprávou, je na čase zvážit výpověď.
Jaké druhy výpovědi můžu zvolit?
Máte na výběr ze dvou variant výpovědi. Můžete se společně dohodnout pomocí dohody, u které je výhoda ta, že časové určení ukončení pracovního poměru si zvolíte po vzájemné domluvě, anebo pomocí klasické výpovědi, kterou vám dá zaměstnavatel. Její nevýhodou je však dvouměsíční výpovědní lhůta. Obě formy ukončení pracovního poměru musí být podány písemně. Každopádně v obou případech máte nárok na odstupné, které je nejméně dvanáctinásobek průměrného měsíčního platu.
Co když chci výpověď dát já?
Na výpověď podanou zaměstnancem se taktéž vztahuje dvouměsíční výpovědní lhůta, ale nemusíte uvádět důvod. Je-li váš zdravotní stav natolik vážný, že musíte pracovní poměr ukončit ihned, můžete tak učinit po předložení lékařského posudku, kde je prokazatelně uvedeno, že zaměstnanec práce u stávajícího zaměstnance vykonávat nemůže. Odstupné ale nečekejte, místo něj máte nárok na náhradu mzdy, jejíž částka je ve výši průměrného výdělku za dobu odpovídající výpovědní době. (většinou se jedná o dvouměsíční výpovědní lhůtu)
Co když práci nemohu vykonávat kvůli jinému onemocnění?
Pokud zaměstnanec onemocněl z jiného důvodu než příčinou pracovního úrazu nebo nemoci, která není ovlivněna zaměstnáním, výpověď dát může, avšak ztrácí nárok na odstupné i náhradu mzdy.
Pokud zrovna řešíte váš zdravotní stav a vaše zaměstnání, poraďte se s odborníky. Mnohdy je lékařská zpráva napsána špatnou formulací nebo výpověď obsahuje nějaké termíny, kterým nerozumíte, je dobré si nechat poradit.
Zanechte odpověď