V řadě pracovních odvětví se zaměstnanci setkávají s rizikovým prostředím, ve kterém hrozí pracovní úraz. Předcházet zraněním se dá vhodnou volbou ochranných pracovních oděvů a dalších osobních ochranných pracovní prostředků.
Kdo má na starosti ochranu pracovníků?
O své zaměstnance by se měl starat především zaměstnavatel. Tuto povinnost ukládá dokonce Zákoník práce (Zákon č. 262/2006 Sb.), podle kterého je zaměstnavatel „povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce.“
Nejčastější příčiny zranění
Podle statistik Výzkumného ústavu bezpečnosti práce se nejvíce pracovních úrazů vyžadujících pracovní neschopnost delší než 3 dny stává při:
- Zacházení, manipulaci a zpracování hmotných věcí, živých rostlin a živočichů
- Chůzi
- Ukládání
- Zpracování materiálů
- Řezání
- Opravách
- Čištění a mytí, desinfekci, zametání, čištění, proplachování, máchání, praní, otírání
- Konečném obrábění
- Osobní dopravě
- Demontážích
Jaký zvolit pracovní oděv?
Každé zaměstnání vyžaduje jiný druh pracovního oděvu podle toho, jakým pracovním rizikům jste vystaveni. Proto na trhu najdete nepřeberné množství oděvů s menší či větší ochranou proti pracovním úrazům. Jiný oděv využije zedník, jiný kuchař a něco jiného potřebuje automechanik nebo obráběč kovů.
Rozdělení pracovních oděvů podle stupně rizik:
Kategorie 1 – oděvy pro minimální rizika. Patří sem profese v obchodě, ve službách, na postech reprezentativního charakteru nebo se hodí všude tam, kde je potřeba na první pohled identifikovat zaměstnance.
Kategorie 2 – oděvy pro střední riziko. Tyto oděvy se využívají při pracích s nářadím a se stroji, kde hrozí riziko mechanického poškození oděvu.
Kategorie 3 – oděvy pro vysoká rizika. Skupina oděvů poskytujících nejvyšší ochranu je určena pro pracovníky manipulující s chemikáliemi, s těžkými stroji nebo pro pracovníky přicházející do styku s vysokým napětím. Oděvy jsou antistatické, neprořezné nebo odolné proti chemikáliím.
Chraňte se od hlavy až k patě
Moderní ochranné oděvy jsou navrhovány tak, aby nejen chránily, ale poskytovaly také potřebný komfort při práci. Často jsou laděny do různých barev a zaměstnavatel tak může zvolit oděvy korespondující s image firmy.
Kromě pracovních oděvů jako jsou montérky se nesmí zapomínat na ochranu ostatních částí těla, pro které jsou určené další osobní ochranné pracovní prostředky. Kombinací všech ochranných prvků minimalizujete nebezpečí úrazu.
Tipy na pohodlné pracovní oděvy a pomůcky
O to, abyste si při práci nezranili ruce se postarají pracovní rukavice MECHANIC´S. Na dlaních a prstech jsou opatřeny syntetickou kůží, na hřbetu poskytuje ochranu kombinace nylonu a Spandexu, dlaň, prsty i klouby chrání proti propíchnutí a pořezání patentovaná vložka. Pohodlí zajišťuje polyesterová podšívka a stahovací manžeta na suchý zip.
Chodidlo a kotník se bude cítit jako v peřince v pracovní obuvi U-POWER CROSS S3 z hovězinové usně s voděodolnou úpravou. Špice je bezpečnostní a je chráněna proti oděru. Obuv je odolná proti propíchnutí, je protiskluzná, oděruvzdorná, vhodná do suchých i mokrých provozů, rezistentní vůči pohonným hmotám, antistatická a absorbuje energii v patě. Navzdory své robustnosti je lehká a dobře se nosí.
Moderní a reprezentativní montérky s laclem od značky DESMAN padnou jako ulité. Mají široké šle, elastický pas v zadní části a pohodlný střih. Při práci oceníte funkční detaily jako jsou kapsy nebo poutka.
Ochrana zraku je velmi důležitá. Proto zvolte dobře padnoucí ochranné brýle. Polarizační brýle CONTOUR s unikátním povrstvením zorníků poskytují zvýšenou ochranu. Jejich sportovní vzhled z vás udělá šviháky i v práci. Disponují měkkým nastavitelným nosním můstkem, jsou odolné proti zamlžování, poškrábání i proti působení agresivních chemických látek.
Nadměrný hluk může poškodit váš sluch, proto sáhněte po ochraně sluchu, jakou poskytuje mušlový chránič 3M PELTOR X4P5. Jeho lehká konstrukce pro vás nebude zbytečnou zátěží. Výhodou je i dielektrické přichycení na přilbu. Chrániče dokáží snížit hladinu hluku až o 32 dB.
V provozech, kde hrozí riziko poškození dýchacích cest vám účinnou ochranu poskytne celoobličejová maska SPIROTEK FM9000. Lehkost masky, široký zorník a vhodně umístěné filtry zajišťují vysoký komfort při práci.
Velmi důležitá je ochrana hlavy, které hrozí úraz padajícím předmětem nebo nárazem do předmětu. Vynikající kombinovanou ochranu představuje lesnický komplet PELTOR PEL LES SNR, který nejen, že obsahuje tolik potřebnou helmu, ale také mušlový chránič s odklopnou drátěnou mřížkou chránící oči a plachetku pro ochranu zátylku.
Nepodceňte správný výběr
Abyste se nestali číslem ve statistikách pracovní úrazovosti, dbejte na správnou volbu ochranných pracovních pomůcek. S výběrem vám rádi pomohou odborníci z Tomis CZ. Na jejich e-shopu si vyberete vše potřebné nebo můžete zajít přímo do prodejny v Příbrami, kde vám poradí zkušený personál.
Mohlo by vás zajímat:
Oblečení od řemeslníků pro řemeslníky aneb tipy na stylové a praktické montérky
Zanechte odpověď