Z čeho vychází výpočet odškodnění bolesti po autonehodě?


Stali jste se obětí dopravní nehody a řešíte nyní její odškodnění? Přečtěte si, z čeho se vychází při výpočtu odškodnění bolesti.

Metodika Nejvyššího soudu

Výpočet bolestného po dopravní nehodě se řídí Metodikou Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví. Tato Metodika se přitom uplatňuje u poškozených dopravní nehodou, ke které došlo po účinnosti nového občanského zákoníku (tedy od roku 2014).

Přehled bolesti je součástí Metodiky

Při výpočtu bolestného se vychází ze sbírky bolesti (neboli také z přehledu bolesti). Tento přehled je přitom součástí zmíněné Metodiky.

Bodový součet lze navýšit

V přehledu bolesti získáme základní bodový součet bolesti, kterou poškozený při dopravní nehodě a v souvislosti s léčbou utrpěl. Ošetřující lékař přitom může tento bodový součet i navýšit v závislosti na možných komplikacích souvisejících s léčbou.

Rozlišit přitom můžeme 4 stupně komplikací:

  • Lehká komplikace (procentní zvýšení náhrady do 5 %)
  • Středně závažná komplikace (procentní zvýšení náhrady do 10 %)
  • Závažná komplikace (procentní zvýšení náhrady do 15 %)
  • Těžká komplikace (procentní zvýšení náhrady do 20 %)

Svépomocný výpočet je složitý

Ošetřující lékař tedy při výpočtu bere v úvahu více faktorů než jen základní bodový součet bolesti. Z tohoto důvodu může být poměrně složité snažit se do výpočtu pustit svépomocí.

Pokud právě řešíte odškodnění dopravní nehody a máte pocit, že je výpočet provedený lékařem nesprávný, doporučujeme se obrátit na odborného znalce. Odborný znalec může výpočet zkontrolovat a případně jej opravit, abyste získali odškodnění, na které máte nárok.

Více informací z oblasti odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.

 




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..