„Dnešní děti jsou jiné. My jsme byli jiní a lepší,“ toto úsloví je staré jako lidstvo samo. Pojďte se ale podívat na pár tipů k tomu, abyste si ve vašem hnízdě vychovávali parťáka, ne kynoucí rozmazlené kuře.
Děti nejsou jiné, to my jim určujeme podmínky
Dětský svět je nádherný. A také bezstarostný. Ale je to správně? Ze všech stran se na nás valí reklamy, které nás nabádají k tomu, abychom svým dětem koupili a dopřáli vše, co jim na očích uvidíme. Zřejmě proto, že si myslíme, že je to správné. Nebo jsme to my sami neměli. Tímto formujeme a vytváříme hodnoty nové generaci. Nemůžou za to děti, ale my sami.
„Vždyť je ještě malý“
„Petříček má tři roky, on přeci ještě nemůže používat příbor. Na to je ještě malý.“ Aha. Zlobit rodiče zvládne, ale na příbor, úklid pokojíčku či nedej bože na pomoc s vyklízením myčky nebo s ukládáním prádla ještě ne? Zkuste změny zavést pomalu a s klidem. Vše nemusí být hned, ale měli byste trvat na svém. Trpělivost růže přináší. Pokud zachováte příjemný, ale pevný postoj, Petřík se naučí jíst příborem během dvou týdnů. Tu změnu poznáte.
Sedřené maminky
Možná jste si toho všimli také – na každém kroku potkáte umořené maminky, které letí z práce domů, starají se o chod domácnosti, o všechny domácí práce a také o teplo domova. Není to na jednoho člověka trochu moc? Rozhodně je! A pokud tatínkové nefungují a nechávají se obskakovat, je jen otázka času, jak dlouho to matka zvládne. Dobrá zpráva! Jde to i jinak. Děti již v 7 letech zvládnou veškeré domácí práce, včetně lehkého žehlení pod dohledem dospělého. To zní dobře.
Nebojte se, nejste mimozemšťan, když po svých ratolestech něco chcete. Vzpomeňte si na děti, které během válečných let vyrůstaly – neměly nic, pomáhaly rodičům. Díky bohu za dnešní dobu, ale nesmíme to přehánět.
Zanechte odpověď