Asi netřeba zmiňovat, že pravidelné cvičení posiluje tělo. Udržuje jej zdravé a v kondici. Správně zaměřené cviky však dokážou mnohem víc. Slouží jako prevence i jako nezbytná pomoc ke zmírnění nejrůznějších obtíží. O pár řádků níže se tedy společně zaměříme na nejčastější deformity nohou a účinné tipy k jejich odstranění.
Cviky na vbočený palec i ploché nohy
Ačkoliv se ploché nohy a vbočený palec mohou zprvu zdát banální, neřešení jejich projevů ovlivňuje řadu faktorů v těle a stojí za nepříjemnostmi, za kterými by je jen málokdo hledal. Může se jednat o křeče v lýtkách, bolesti hlavy či dokonce o bolesti krční páteře. Abychom projevy těchto deformit mohli zmírnit, je zapotřebí provádět pravidelná a důkladná cvičení. Vhodnou prevencí je proto dostatek pohybu. Sport a správná obuv poskytují nohám potřebnou podporu. V případě plochých nohou bývají častou volbou speciální ortopedické vložky či chůze po nerovném povrchu. Nejjednodušším z cviků, je pak stoupání na špičky, chůze po vnější straně chodidla či odtahování a přitahování palce, které však provádějte po konzultaci se svým fyzioterapeutem.
Patní ostruhy a kladívkové prsty
Neléčením a přecházením těchto deformit si koledujeme o vážné zdravotní komplikace, které nám mohou ztížit chůzi, běh ale i třeba nošení našich oblíbených bot. Kladívkové prsty nejčastěji vznikají ochabnutím svalů a stažením prstů do nepřirozené polohy. Patní ostruhy naopak vznikají zánětem měkkých tkání. Pravidelné protahování lýtkových svalů a plantární fascie jsou skvělou prevencí proti těmto nemocem. K procvičení nohou zanožujeme a zvedáme patu směrem od země. Ideálně ke cviku použijeme posilovací gumu, máme-li tu možnost. Nohy překřížíme a gumou přitahujeme přední část chodidla směrem k sobě.
Pohyblivý kotník
Ke zvýšení hybnosti kotníku a k udržení ideálního rozhraní, kterého kloub dosahuje, seznámíme kotník s abecedou. Posadíme se alespoň na pár minut na židli, přednožíme a začneme opatrně hýbat nohou v kloubu. Postupným pohybem nohy od kotníku níže vykreslujeme do vzduchu jednotlivá písmena abecedy, díky čemuž posilujeme svaly nohy a protahujeme jednotlivé šlachy právě ve velmi podceňované oblasti kotníku. Dále se můžeme postavit na jednu nohu, druhou přitáhnout k hrudníku a kotníkem kroužit ve vzduchu. Opět využijeme odporu posilovací gumy. Tu dáme na přední část chodidla a protahujeme střídavě různými směry.
Pomoc bez námahy
Nechce-li se nám či nemáme čas zařadit protahování, můžeme využít nošení Adjustačních ponožek®. Ty pracují v době našeho odpočinku, prsty oddělují od sebe a blahodárně působí nejen na zmírněné deformity, ale také na prokrvení nohou a na celkové uvolnění po náročném dni.
Zanechte odpověď