Klasická cigareta vs e-cigareta

Klasická cigareta vs e-cigareta

Kouření elektronických cigaret je v poslední době poměrně rozšířené. E-cigareta se pomalu stává symbolem doby, obdobně jako tomu v 50. letech bylo u cigaret klasických. Jestli cigarety obhájí své místo, nebo je e-cigarety nahradí úplně, můžeme jen spekulovat. Jisté však je, že vapování škodí lidskému organismu podstatně méně.

Komunita kuřáků se s příchodem e-cigaret rozdělila na dva pomyslné tábory, kde si každý hájí to své. Zastánci klasických cigaret tvrdí, že vapování je také kouření a že je stejně škodlivé, jen není cítit. Oproti zastánci elektronických cigaret je berou jako alternativu, která jim umožní nevzdat se svého návyku a zároveň jim ušetří zdraví.

Hlavním rozdílem mezi klasickým kouřením a kouřením e-cigaret je obsah škodlivých látek, které obsahuje jejich kouř. Kouř z klasické cigarety v sobě má až 4 000 škodlivin. Při spalování tyto látky mohou ohrožovat nejen kuřákovo zdraví, ale i zdraví lidí v jeho okolí.

Mezi nejznámější škodliviny z tabákového kouře patří:

  • oxid uhelnatý (vyvolává tkáňové dušení)
  • formaldehyd (způsobuje astma, dýchací potíže a záněty kůže)
  • akrolein (dráždí sliznice)
  • oxid dusičnatý (zvyšuje kazivost zubů, způsobuje zánět spojivek)
  • nitrosaminy a sloučeniny niklu (podílejí se na vzniku rakoviny)
  • dehet (zanáší plíce)

Při kouření elektronických cigaret se často hovoří o vyfukované páře. To však není tak úplně přesné, kuřáci elektronických cigaret vyfukují aerosol, který obsahuje drobné pevné a kapalné částečky v plynném skupenství.

Aerosol může obsahovat tyto látky:

  • nitrosaminy (podílejí se na vzniku rakoviny)
  • formaldehyd (způsobuje astma, dýchací potíže a záněty kůže)
  • trimethylpyrazin
  • těžké kovy

Obsah škodlivých látek v aerosolu je prokazatelně nižší než v klasických cigaretách, a to 9x až 450x. Přesné složení aerosolu je navíc závislé i na typu e-liquidu, který používáte. Dnes se dokonce dají na trhu najít e-cigarety s náplněmi, které obsahují pouze nikotin pro farmaceutické použití, polypropylenglykol, glycerol a potravinářské příchutě. A zároveň neobsahují diacetyl, acetyl propionyl, acetoin, ethylenglykol nebo diethylenglykol.

To co mají cigarety a elektronické cigarety společné, je inhalování nikotinu. Právě ten je důvodem vzniku závislosti na kouření. Výsledná dávka, kterou kuřák dostane do těla, je závislá na způsobu kouření, obsahu nikotinu v cigaretě nebo e-liquidu a počtu cigaret, či délce vapování.

Když se rozhodnete přejít z klasických cigaret na elektronické, musíte mít na paměti, že nikotin se při vapování vstřebává do těla jinak než při kouření klasických cigaret. Zatímco při kouření cigaret se vám do krevního oběhu dostane 10 % z obsahu nikotinu u e-cigarety je to rovnou 50 %.

Z tohoto důvodu byste neměli e-cigaretu používat nepřetržitě, je tu totiž riziko předávkování nikotinem. Zatímco, normální cigaretu vykouříte za 5 minut, náplň e-cigarety běžně vystačí na hodinu nepřetržitého vapování.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..