Jak funguje vakcinace vašeho domácího mazlíčka a proč je tak důležitá?


Jak funguje vakcinace vašeho domácího mazlíčka a proč je tak důležitá?

Očkování je v posledních letech hlavně u dětí obrovským tématem. Nejen děti je však nutné očkovat, u zvířat je také mnoho povinných očkování, které váš mazlíček potřebuje pro spokojený život. Jaký je princip vakcinace?

Základní očkování

Zpravidla bývá štěně očkováno v 6. týdnu, následně v 9. a ještě 12. týdnu života. Někdy je možné první očkování vynechat, jestliže však chcete vaše štěně opravdu ochránit, není to příliš vhodné, někdy jsou pro to však důvody, které nelze přehlížet. Zpravidla dostávají mláďata kombinaci několika účinných látek, které chrání před viry i bakteriemi, jež způsobují ta nejtypičtější onemocnění jako je psinka, parvoviróza, infekční hepatitida, vzteklina a podobně. Základní očkovací schéma je důležité dodržovat, zajistíte tak totiž bezpečnost nejen svému psovi, ale i ostatním zvířatům a lidem.

Jak často se očkuje?

Někdy se může majitelům zdát divné, že je štěně potřeba očkovat například třikrát v krátkém časovém období. Tento postup má však své opodstatnění. Vakcína, kterou do zvířete lékař vpraví, je v podstatě oslabený patogen, na který si organismus musí sám vytvořit protilátky. A kvůli tomuto principu je důležité očkování několikrát opakovat, aby se vytvořila dostatečná imunita. Samozřejmostí je pak opětovné očkování na danou nemoc, většinou po uplynutí jednoho roku, aby se množství protilátek v krvi udrželo na dostatečné hladině a účinně bránilo propuknutí nemoci.

Nežádoucí účinky očkování

Jistě se, jako u každého jiného zákroku, ptáte na nežádoucí účinky, které by se mohly projevit. Očkování není obrovským zásahem do organismu, je však třeba dodržet pár důležitých zásad. Zvíře musí být při očkování zdravé, aby jeho organismus vpravenou vakcínu zvládlo zpracovat. Povětšinou nejhorším vedlejším účinkem, který vaše zvíře po očkování potká, je otok, nevolnost či nechutenství, tyto příznaky by však měly během pár desítek hodin vymizet. V místě vpichu může vzniknou tvrdá hmatatelná bulka, není nutné se děsit, může se objevit i několik měsíců po naočkování a během pár týdnů opět zmizí. Pokud by se nevstřebala, je nutné nechat útvar zkontrolovat veterinářem.

Očkování je velmi důležitým pilířem pro zdraví naší společnosti. Některé nemoci totiž mohou být přenosné i na člověka a poctivým očkováním tak chráníme i sebe.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..