Když si člověk koupí svůj vlastní příbytek, většinou se chce přestěhovat z nájemního bytu v co nejkratší době. Volá si proto na pomoc stěhovací službu, která pomůže se stěhování bytu do nového. Často se však zapomene na několik věcí, které je třeba udělat v případě, že dochází k opouštění nájemního bytu. Pojďme si tyto věci připomenout, ať se vyhneme možným nastávajícím problémům, kterým bychom museli čelit.
Povinnost vrátit klíče, a to všechny
Vrátit klíče od nájemního bytu, to není věc, na kterou by se často zapomínalo. Bohužel se zapomíná na to, že se musí vrátit i klíče od sklepa nebo od schránky. Tyto klíče většinou nebývají součástí svazku, na němž se nachází klíče od bytu, což vede k opomenutí a nevrácení klíčů. Aby se předcházelo případným nemilým obviněním, sepište si podle prvotní nájemní smlouvy seznam toho, co vám bylo předáno, včetně klíčů, a odškrtejte si při předávání jednu věc za druhou.
Pokud se s majitelem bytu nedomluvíte na předání klíčů z důvodu majitelovi časové vyčerpanosti, v takovém případě se hází klíčky do schránky. Je to však samozřejmě možné jen v případě, že má majitel u sebe duplikát klíče od zmiňované schránky.
Sepište protokol o převzetí
Často však dochází k problémům, i když došlo k bezproblémovému předání klíčů. Důvodem toho je majitel bytu, který chce vydělat na chudákovi nájemci. Často tedy osočí nájemce, že k předání všech potřebných klíčů nedošlo nebo že se byt převzal v hrozném stavu, i když to tak nebylo. To může nájemci zavařit, rázem je to slovo proti slovu a nájemce může za osočení, i když nepravdivé, zaplatit. Aby se tomu člověk vyvaroval, při předávání bytu je dobré sepsat protokol o stavu bytu a o předání klíčů, kde bude napsáno prakticky všechno – jak byt vypadal, jestli bylo něco rozbitého, jestli něco chybělo či jestli došlo k předání všech potřebných klíčů. Protokol se stvrdí oběma podpisy a předejde se tak nepříjemnostem.
Zanechte odpověď