Jelikož se elektronická evidence tržeb bude týkat už prakticky každého podnikatele či drobného živnostníka, který přijímá platby v hotovosti a nikoli jen skrze platební bránu nebo kartou, řada lidí si začíná pokládat otázku, jak své platby budou evidovat. Aby vůbec došlo k evidenci tržeb, je nutné se registrovat do webové aplikace Elektronická evidence tržeb a taktéž je třeba vygenerovat si EET certifikát Leeto, pod jehož číslem budou platby evidovány u správce daně. V souvislosti s evidováním svých plateb se však nabízí otázka, jestli je třeba mít k dispozici internetové připojení či jestli to lze i bez něj. To je otázka, na kterou bohužel řada lidí nezná správnou odpověď.
Ano, lze to i bez internetového připojení
EET nerovná se evidování plateb prostřednictvím internetu. Internetové připojení není nutností. Existují rovnou dva způsoby, jak to bez internetového připojení lze, aniž byste porušovali zákon. Tím prvním způsobem je, že splníte konkrétní podmínky a zařadíte se do takzvaného zvláštního režimu. O zařazení do tohoto režimu je třeba požádat. Pakliže se zařadíte do zvláštního režimu, vaší povinností je vyplňovat účtenky ručně čili k tomuto není třeba internetové připojení. Zvláštní režim je určen především pro ty nejmenší živnostníky a podnikatele a je s ním spojeno větší papírování.
Druhým způsobem, jak to lze i bez internetového připojení, je evidovat platby v takzvaném zjednodušeném režimu. V tomto režimu nemusíte posílat údaje o platbě ve chvíli, kdy platbu uskutečníte, ale údaje odešlete do pěti dnů od jejího uskutečnění správci daně. Údaje o platbě a jejich odesílání tak na pracovišti řešit nemusíte a odešlete je třeba až doma před spaním, kde internet k dispozici jistě máte.
Zejména zvláštní režim je dobré si promyslet
Pokud se rozhodnete stát součástí zvláštního režimu, měli byste si to pořádně promyslet a především propočítat. Jak jsme zmínili, v tomto případě je to o velkém papírování a pokladna s tiskárnou účtenek je možná efektivnější a nakonec i levnější řešení.
Zanechte odpověď