Jak správně vybrat osvětlení do obývacího pokoje?


Jak správně vybrat osvětlení do obývacího pokoje?

Pokud právě nespíme, trávíme nejvíce času v obývacím pokoji. Bez nadsázky lze konstatovat, že jde o vůbec nejdůležitější místnost v celé domácnosti, protože právě zde přijímáme většinu návštěv, relaxujeme u napínavého čtiva a jindy zase sledujeme kasovní trháky, na které se nám nechtělo do kina. Proč tedy naprostá většina lidí záměrně ignoruje význam vhodně zvoleného osvětlení? Světla sice nejsou tak dominantním prvkem jako sedací souprava, ale právě ony protkávají interiér potřebnou atmosférou a jedině díky nim můžeme využít potenciál obýváku na sto procent. Že netušíte, jaké světelné zdroje potřebujete a na co si dát pozor při výběru? Držte se následujících pravidel a neuděláte chybu.

Funkčnost, nebo estetika? Obojí!

Zatímco první skupina nakupujících hledí při výběru osvětlení především na funkčnost, druhá klade důraz pouze na design. Pokud  bychom však obě vlastnosti položily na misky vah, byly by takřka rovnocenné. Jakkoliv je otázka vzhledu individuální záležitost, podstatné je, aby světla do obývacího pokoje perfektně zapadly. Zda se vydáte cestou unikátních tvarů, nebo se naopak přikloníte k méně nápadným, ale zato velmi elegantním svítidlům, je na vás. V každém případě by měla dobře vypadat (ideálně odpovídat celkovému stylu místnosti) a ještě lépe sloužit. Spoustu praktických tipů na téma „jak vybrat osvětlení“ najdete také na blogu specializovaného prodejce led-store.sk.

Lustrem TO teprve začíná

Lustr má v obývacím pokoji hlavní roli, ale rozhodně bychom neměli zapomínat na svítidla doplňková. Byť hrají roli vedlejší, ústřední hvězda by bez nich působila poněkud rozpačitě – a téměř jistě by představení neodehrála na sto procent.

Pomocí správně rozmístěných doplňkových světel snadno změníte atmosféru obývacího pokoje. Je-libo romantika? Po zářivce s extrémní svítivostí ji požadovat nemůžete, ale tlumené světlo volně stojící lampy by „intimčo“ navodit mohlo. Vašim nejlepším přítelem bude stmívač osvětlení – zařízení umožňuje libovolnou regulaci intenzity světla.

Na svítidlech se nesnažte zbytečně šetřit. Kvalita provedení je mnohem důležitější než úspora ve výši několika stokorun. Svítidla si pořizujete na několik let a celkovou hodnotu nákupu můžete snížit jinak  – počkejte si na výprodej nebo na slevový kupon. A přečtěte si i další tipy, jak využít slevy.

Umístění svítidel musí odpovídat účelům

Mít vybráno neznamená mít vyhráno, tedy alespoň ne v případě svítidel. Ta svůj účel splní pouze v případě správného rozmístění. S ohledem na rovnoměrné šíření světla je vhodné, abyste dodrželi následující doporučení:

  • nástěnná svítidla neinstalujte příliš nízko ani vysoko,
  • závěsná svítidla instalujte min. 1 metr pod stropem, ale ne těsně nad zem,
  • do místnosti s nižším stropem je lepší přisazené stropní svítidlo,
  • v místnosti s vyššími stropy vypadá lépe závěsný lustr,
  • svítidla s oblejších tvarů vyzařují příjemnější světlo než hranatá svítidla.

Nezapomeňte, že naprosto zásadní význam mají zdroje světla (obvykle žárovky). V obývacím pokoji chceme navodit uvolněnou atmosféru, proto obvykle volíme měkké a teplé světlo. A ještě něco – světelné zdroje by měly být být v zákrytu svítidel, nikoliv obnažené.

Zdroj obrázku:
Marko Poplasen / Shutterstock.com




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..