Technologie laserového řezání se používá pro celou řadu materiálů, zejména kovu. Je totiž velmi přesná, dokáže vyřezávat i složité tvary a malé otvory, řez je pak čistý a vysoce kvalitní. Jak je však možné, že paprsek světla přeřízne kov?
Laserový paprsek je vlastně proud světla jedné vlnové délky s velmi vysokou intenzitou. Pro laserové řezání se typicky používá infračervené záření, které je pro lidské oko neviditelné. Paprsek má průměr zhruba dva centimetry.
Jistě znáte ten trik, kdy zaostříte sluneční paprsky pomocí lupy na papír a on vzplane. Řezání laserem funguje podobně, prostě se jen soustředí velká energie do jednoho místa a ono se tak zahřeje, že se materiál taví a odpařuje. Proto se procesu řezání obvykle účastní i nějaký plyn, který pomáhá materiál odpařovat.
Laserem se dají vytvářet i otvory
Laserový paprsek ovšem neslouží pouze k řezání. Může se použít rovněž pro gravírování (leptání čárových kódů, zdobení pohárů apod.), povrchové vyrývání či vrtání. Díra může být zcela průchozí skrz materiál, nebo může mít jen danou hloubku.
V praxi se laserem neřežou pouze kovy, ale také diamanty, sklo, plast, silikon či dřevo. Všechny materiály je možné řezat s vysokou kvalitou i přesností, řezy vytvářené laserem jsou skutečně precizní. V sériové výrobě je významnou výhodou rovněž rychlost.
Trubky, plechy i jekly nařežou odborníci
Zřejmě je vám už jasné, že řezání laserem je práce pro odborníky s odpovídajícím zázemím a také zkušenostmi. Firem, jež nabízí řezání materiálů laserem, je celá řada. Dokážou vyřezávat složité tvary, zvládají nastavit minimální prořez. Mezi tyto odborníky patří i firma Zámečnictví Němec, s.r.o., která zajišťuje také svářečské a zámečnické práce, CNC soustružení, povrchové úpravy nebo řezání vodním paprskem. Bližší informace najdete přímo na jejich webových stránkách www.zamecnictvinemec.cz.
Zanechte odpověď