„Nevinná“ slova, která rodiče říkají svým dětem a které je mohou emocionálně poznamenat


„Nevinná“ slova, která rodiče říkají svým dětem a které je mohou emocionálně poznamenat

Emoční týrání je pojem, který stále není v Česku příliš známý. Ačkoliv se emoční týrání nedý srovnávat se zenužíváním dítěte, mohou zdánlivě neškodné věty narušit jehio vývoj. Vybrali jsme pro vás ty nejčastější.

Porovnávání vašeho dítěte s ostatními

Pokud porovnáte své dítě s „dokonalým synem“ své kamarádky, nebude moci vidět správný obraz sebe sama a bude se cítit jako poražený. Favoritismus mezi sourozenci zase vede k jejich zbytečnému soupeření. Více než to, jeden z nich se bude cítit nemilovaný, zatímco druhý bude muset nést břemeno ideálního dítěte, které musí udělat vše tím nejlepším způsobem, aby si udrželo pozici. Podle této studie platí, že pokud zvýhodňujete jedno dítě před druhým, má to za následek další příznaky deprese, až vyrostou.

Popření pocitů vašeho dítěte

„Nevinná“ slova, která rodiče říkají svým dětem a které je mohou emocionálně poznamenat

Jistě, zlomená hračka se může zdát nedůležitá ve srovnání s tím, že musí každý měsíc platit účty, ale to neznamená, že dítě nemá právo se na to dívat emotivně. Když k tomu dojde, děti se naučí potlačovat svou radost, smutek nebo hněv a vyrostou z nich dospělí, kteří nejsou schopni vyjádřit se nebo budovat stabilní vztahy s lidmi. Podle tohoto výzkumu může být pro ně těžké v budoucnu snášet jejich intenzivní emoce, které mohou v dospělosti způsobit depresi a úzkost.

Milovat je s podmínkami

Jsme si jisti, že nemyslíte žádnou škodu takovými slovy. Naopak, chcete své dítě posunout vpřed a motivovat je. I když si myslíte toto, vaše dítě slyší: „Ostatní lidé a já tě budu milovat, jen když uděláš všechno perfektně. Vy sami nejste hodni lásky bez svých úspěchů. „To ukazuje, že máme nadměrné požadavky na výkon.

Dotaz na jejich schopnosti

To nepomůže dítěti snažit se více. Ve skutečnosti to má opačný účinek . Čím více poukazujete na jejich neschopnosti, tím větší je šance, že se vzdají. Takové fráze od rodičů způsobují, že děti ztrácejí důvěru v sebe samy, což po jejich dospívání povede k depresím a úzkosti.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..