Založení firmy je poměrně jednoduché, ale zdlouhavé. Pokud ovšem opravdu chcete podnikat, budete si muset procesem popisovaným v článku projít.
České firmy by se daly počítat v tisících. Už jen podle jejich počtu by tedy bylo možné soudit, že je jejich založení poměrně jednoduché. Ve své podstatě se nejedná o obtížný proces, jen je potřeba mít trpělivost a dostatek času. Pokud chcete vědět, jak to všechno probíhá od začátku do konce, prozradíme vám to v následujících řádcích.
Založení firmy
Připravte se na to, že se velice často uvidíte s notářem. Ostatně tam začíná i vaše cesta. Budete totiž muset sepsat společenskou smlouvu. Jestliže zakládáte firmu jako jednotlivec, pak postačí zakládací listina. Důležitou součástí jsou čestná prohlášení jednatelů, která musí být společně se smlouvou ověřena notářem.
Aby ale mohlo k založení firmy vůbec dojít, musíte zajít na živnostenský úřad. Tam vyplníte jednotný registrační formulář, díky němuž získáte oprávnění k vybraným oborům podnikání. U některých budete muset doložit kvalifikaci, případně odpovědného zástupce. Na živnostenský úřad nezapomeňte přinést ani kopii společenské smlouvy, kterou jste sjednali u notáře a další papíry (výpis z katastru nemovitostí, právní důvod k užívání nemovitosti a výpis z rejstříku trestů).
Poslední kroky
Teď už zbývá jen posledních několik kroků. Nejprve musíte zajistit založení bankovního účtu, následně doladit poslední náležitosti. Vyplňte formulář pro zapsání do veřejného rejstříku a nechte jej podepsat u notáře. To samé platí i o umístění sídla a prohlášení správce vkladu. Na krajském soudu veškeré papíry předložíte. Po několika dnech by vám měla přijít výzva k naskenování společenské smlouvy, prohlášení jednatelů a potvrzení o zaplacení poplatku. Jakmile budete mít u soudu všechno vyřešeno, stačí zamířit na daňový úřad, přihlásit se u něj a doložit váš bankovní účet.
Zanechte odpověď