Malé detaily nás definují mnoha způsoby. Například v některých zemích je běžné jíst při sledování televize, zatímco v jiných zemích se to považuje za neslušnost. Sotva o těchto věcech přemýšlíme, protože je považujeme za tak běžné, ale jak se ukázalo, celou tu dobu jsme je mohli dělat špatně.
Vypít sklenici vody po hlavním jídle
Ačkoli populární teorie, že voda ředí žaludeční šťávy, je mýtus, vypít naráz sklenici vody nemusí být nejlepší nápad, zvláště po velkém jídle. Je pravda, že voda vám může pomoci zhubnout, protože se budete cítit méně hladoví, ale po velkém jídle může vypití sklenice vody způsobit těžký pocit nafouknutí.
Skladování rajčat v chladničce
Je to odvěká otázka: měli byste nechat rajčata v lednici? To záleží na tom, jak jsou vaše rajčata zralá. Ale v ideálním případě byste měli dělat obojí. Ideální skladovací teplota je kolem 13°C. Ačkoli lednice zabrání zkažení zralých rajčat, protože většina lednic je nastavena na 6°C, zralá rajčata ztratí chuť. Naštěstí, když necháte zralá rajčata odpočívat několik dní po vychladnutí, dodá jim jejich chuť zpět.
Umývat si obličej mrazivou nebo velmi horkou vodou
I když by se mohlo zdát užitečné umýt si obličej během sprchování, pokud se sprchujete teplou vodou, mohlo by to být kontraproduktivní. Na jedné straně by to mohlo způsobit, že vaše pokožka produkuje více mazu, aby to kompenzovala a nakonec ji vysušila. Nejlepší způsob, jak si umýt obličej je vlažnou nebo i studenou vodou po sprchování.
Splachování se zavřeným víkem
Taková jednoduchá věc, jako je spláchnutí víkem dolů, může mít dramatický dopad na vaše zdraví. Pokaždé, když spláchnete, je to v podstatě, jako by vaše toaleta kýchala (odborníci tomu říkají záchodový oblak). Vzhledem k tomu, že při splachování s víkem mohou být bakterie vrženy až 3 nad toaletu, dokonce i váš zubní kartáček vystaven riziku rozstříknutí fekálií.
Ohřev plastových nádob
V závislosti na typu plastu, který používáte, by jeho zahřátí v mikrovlnné troubě mohlo uvolňovat různé chemikálie do pokrmů nebo tekutin, které ohříváte. Ačkoli se některé plasty považují za bezpečné pro zahřátí, mohlo by být lepší chybovat na straně opatrnosti, pokud si nejste jisti přesným složením vašich nádob. Ani schválené plasty nezaručují, že po zahřátí budou potraviny bez chemikálií.
Zanechte odpověď