Ceny nemovitostí dosahují svých maxim. Vlastní bydlení se stává nedostupné pro stále větší počet rodin. Na tomto neutěšeném jevu má největší podíl inflace, která v září v meziročním srovnání vzrostla o pět procent. I přesto investování do nemovitostí stále vyplácí. Ne však do všech.
I přes stále se vzrůstající ceny nemovitostí jsou investice do nemovitostí stále na pořadu dne. Důvodem je vysoká poptávka po bydlení. Ve prospěch nemovitostí jako investičního nástroje navíc paradoxně hraje jejich vysoká cena, díky níž se zvyšuje poptávka po nájemním bydlení. Nemovitost, do níž investujete, zkrátka rychle pronajmete. Za splnění jedné podmínky – zvolíte-li správnou investiční nemovitost.
Zaměřeno na lokalitu
K tomu, aby vám investiční nemovitost vydělávala, se musíte zaměřit hned na několik hlavních parametrů. Prvním z nich je lokalita. Ta ceny nemovitostí ovlivňuje poměrně zásadně. Nový dům ve špatné lokalitě má nižší cenu než stejná nemovitost v lokalitě dobré. Z tohoto důvodu se nevyplácí při koupi nemovitosti hledět jen na cenu.
Občanská vybavenost
Pronajímatelé i kupci většinou shánějí nemovitosti v lokalitách s dobrou občanskou vybaveností. Zkrátka vše potřebné chtějí mít při ruce. Banku, školku, školu, zdravotní středisko, poštu, obchod. Ale také dobrou restauraci a kavárnu.
Jakou velikost?
Pečlivě zvažte také velikost investiční nemovitosti. V tomto ohledu si uvědomte, kdo by měl být vaším nájemcem. Univerzitním studentům se nejlépe pronajímají malé garsonky. Rodiny s dětmi ale už potřebují byty větší. Obecně nájemci mívají největší zájem o dvoupokojové byty s rozměry do 40 m².
Návratnost investice
U každé investice je samozřejmě na místě propočítat její návratnost. Tedy, za jakou dobu se vám vložená investice vrátí. Pro její stanovení si sečtěte veškeré náklady spojené nejenom s koupí, ale i provozováním nemovitosti. A ty odečtěte od plánovaného výnosu. Nevycházejte tedy proto pouze z kupní ceny nemovitosti.
Jak investovat do nemovitostí
Jaké jsou možnosti investice do nemovitostí? Můžete si ji pořídit tzv. na vlastní pěst, tedy regulérně koupit a následně ji pronajmout, popřípadě ji později ještě výhodněji prodat. Tento způsob investování ale vyžaduje vysoký kapitál. Na investiční nemovitost si samozřejmě také můžete vzít hypotéku a mořit ji výdělkem z pronájmu.
Crowdfundingová platforma
Příležitost investovat do nemovitostí ovšem mají i ti, kteří na hypotéku nedosáhnou. Investovat mohou prostřednictvím crowdfundingové společnosti. Pojmem crowdfunding (crowd – dav, funding – financování) rozumíme způsob financování, kdy se na jednu investici složí několik investorů. Například crowdfundingová platforma finGOOD nabízí investování začínající na částce 5000 Korun. S ročním výnosem ve výši 8,7 procent. Čím vyšší částku samozřejmě investujete, s tím vyšším výnosem budete moci počítat. Pro drobné střadatele je tato forma investování v podstatě ideální. Podrobnosti najdete na stránce společnosti finGOOD.cz.
Zanechte odpověď