Psi, kočky, fretky, králíci a želvy. Tato pětice domácích mazlíčků je k vidění nejčastěji. Existuje i dlouhý zástup těch méně častých. A chameleon patří mezi ně. Chovatel si ale musí předem promyslet všechny výhody a nevýhody.
Vhodné útočiště
Na světě žije neuvěřitelných 178 druhů chameleonů. Liší se především velikostí, což je vidět na Madagaskaru, kde vedle sebe žije ten nejmenší (3 centimetry) i největší (třičtvrtě metru). Jedno ale mají všichni společné. Pro chov v domácích podmínkách potřebují terárium. Hliníkové profily a tvrzené sklo jsou ideální kombinací, aby bylo zvířeti zajištěno správné klima. V opačném případě by chameleon začal strádat a ze svých úkrytů vylézal jen v noci a v nepřítomnosti chovatelů.
Nejde zdaleka jen o terárium jako takové. Chameleon má vysoké nároky i na “vybavení”. Týká se to především kvalitní UV lampy, větví, dostatku zeleně, skrýší, kapradin a tekoucí vody. Miskou s vodou totiž tohoto ještěra nepotěšíte. Potrpí si výhradně na tekutinu v pohybu. Kapátko je tak nezbytné.
Jídelníček
Chameleon působí exoticky, ale stravou se příliš neodlišuje od jiných ještěrek. Nejradši má hmyz, který se dá sehnat ve zverimexu nebo u drobného chovatele s přebytky kobylek, cvrčků, much, motýlů nebo sarančat. Nepohrdne ale ani směsí ovoce a zeleniny. Stačí rajčata, mrkve, okurky, jablka nebo hrozny nakrájet na kousky a nechat chameleona hodovat. I to je pro tiché pozorovatele před teráriem velký zážitek.
Mínusové body
Chov chameleona s sebou nese i četná úskalí. Je třeba se na ně připravit, a ještě jednou promyslet, jestli je pro člověka tak exotické zvíře vůbec vhodné.
- Samotářská povaha
- Křehcí při manipulaci, nevhodní na mazlení
- Náročný na prostor
- Velmi citlivý na stres
- Průměrný věk kolem pěti let
Zanechte odpověď