Jaký typ kompresoru je nejsnazší na údržbu?

Na světě existuje jenom málo bezúdržbových strojů. A pokud někdo mluví o opaku a chce vám prodat „bezúdržbové“ zboží, pravděpodobně neříká pravdu. Přitom některé kompresory jsou nazývány bezúdržbovými. Přesvědčit se o tom můžete v mnohém hobbymarketu a stejně své zboží pojmenovaly i různé méně specializované internetové obchody. Jak je to doopravdy? Existuje bezúdržbový kompresor nebo pouze kompresor se snadnou údržbou? Pojďme zjistit realitu.

Bezúdržbovost u kompresoru zní lákavě. Prostě jenom stroj zapnout a začít pracovat. Poté ho uklidit a o nic se nestarat. Nebyla by to nuda? Pro někoho naštěstí pro jiného bohužel takto žádný seriózní kompresor nefunguje. Seriózní rozumíme tím, že jde o stroj vykazující kvalitu, který si kupujete kvůli tomu, aby vám vydržel mnoho let. Víte přece, jak se často říká – „nemám peníze na to, abych si kupoval levné zboží.“

Bezúdržbové kompresory jsou vlastně pouze ty kompresory s nízkou účinností a neznámou značkou pocházející nejčastěji z Číny. Zmíněné stroje totiž nejsou rozebíratelné a neexistují na ně náhradní díly – proto jsou vlastně bezúdržbové (k vlastní škodě i škodě majitele). Kompresory s jednoduchou údržbou, to už je jiná. Tady už nemluvíme o „atrapě.“

Co si představit pod údržbou kompresoru?

Každý si pod snadnou údržbou představuje něco jiného. Přijde vám jednoduché vyměnit těsnění ventilové desky kompresoru nebo přehodit starý klínový řemen za nový? A co takové promazání ložisek? Jaké mazivo použít? A kdy to všechno vlastně provést? Má majitel kompresoru počítat s časovým úsekem, po kterém se servis provádí nebo počítat „naběhané“ motohodiny? Po těchto otázkách vám může přijít, že pouštět se do údržby kompresoru je záležitostí jenom pro ostříleného mechanika zběhlého v branži. A víte co? Přitom to vůbec tak není. Pojďme si v tom všem jako první udělat pořádek a systém.

Všechny značkové vzduchové kompresory mají předepsaný plán údržby. Bezolejové i olejové pístové kompresory se řídí intervaly v rozmezí času. Je to podobné jako u automobilu. Majitel pístového kompresoru bez rozdílu mazání se musí připravit jednou ročně na výměnu sacího vzduchového filtru. Tímto vstupním filtrem je vybavený každý kompresor, protože nasávaný vzduch nikdy není zcela čistý a v takové dílně to platí dvojnásob. Prach a další mechanické částice by bez vzduchového filtru vnikly do kompresorové jednotky a ta by se poškodila. Výměna těchto filtrů samozřejmě platí i pro šroubové kompresory, které se od servisu a údržby pístových strojů odlišují tím, že intervaly jsou udávány v motohodinách. Ale zpět k položkám v plánu údržby. U všech olejových kompresorů se pravidelně mění olej. U některých strojů také olejový filtr. Kde je převod pohonu řešen klínovým řemenem, musí se počítat i s jeho výměnou, běžně jednou za dva roky. Náročnější úkony jsou naštěstí méně časté a jedná se převážně o výměny těsnění nebo jiných částí náchylných k opotřebení.

Údržba není pouze o jasně daném plánu

Dá se říci, že ta nejsnazší údržba na kompresoru je ta preventivní. V případě olejového kompresoru nezapomeňte pravidelně sledovat hladinu oleje na olejoznaku nebo na měrce. Pamatujte, že různí výrobci doporučují různé typy olejů. Nikdy není dobré používat univerzální typy. Pokud se vám olej zdá moc tmavý, klidně ho vyměňte ještě dříve než jednou za rok.

Běžnou a naprosto jednoduchou prevencí je i pravidelný odvod kondenzátu z tlakové nádoby. Kondenzát se nevyhnutelně vytváří v každém kompresoru, protože v každém kompresoru dochází ke kompresi, po níž se pára z atmosférického vzduchu změní ve vodu. Nejméně jednou za tři měsíce nahromaděný kondenzát vypusťte pomocí příslušného šroubového ventilu umístěného pod nádrží. To je velmi důležité, protože tvorba kapaliny v nádrži může vést k vnitřním oxidačním jevům – korozi, která z dlouhodobého hlediska dokáže oslabit stěny samotné tlakové nádoby. A to může být nebezpečné.

Pravidelně kontrolujte také tlakový spínač a ventil regulující tlak výstupního vzduchu. Sledujte, kdy se zapíná a vypíná tlakoměr, účinnost regulátoru tlaku zase ověříte uzavřením ventilu a sledováním, zda poté manometr opravdu ukazuje nulu. Manometr musí ukazovat stejný tlak jako tlak indikovaný manometrem tlakového spínače.

Určitě ani nechcete, aby z kompresoru drahocenný stlačený vzduch unikal zbytečně. Není nic snazšího než poslechem ověřit, jestli okolo rychlospojky syčí vzduch stejně jako z defektu na pneumatice. Kontrolujte takto nejlépe veškerý spojovací materiál, kde mohou úniky vznikat.

Takže jaký kompresor je na údržbu nejsnazší?

Ve finále neexistuje jednoznačná odpověď. Každý majitel by se měl o svůj stroj starat a dbát na prevenci, která je tak jednoduchá, jak jenom může být. Tu nejdůležitější jsme do detailu popsali a vztahuje se téměř ke všem kompresorům kromě těch laciných, neopravitelných, o nichž jsme se zmínili v úvodu. Ani bezolejový kompresor, kde odpadá výměna oleje, tedy není bezúdržbový a měly by na něm být prováděny preventivní prohlídky. Kvůli drahým energiím dnes není provoz kompresoru zrovna levný, o to více se vyplatí vlastnit dobře udržovaný stroj, který je maximálně efektivní a nevytáhne z vás zbytečné peníze za neefektivní fungování a nákladné opravy.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..