Cyklistika spolu s tenisem mezi Čechy patří mezi nejoblíbenější sporty. Jízda na kole prospívá tělu i duši, posiluje svaly a celkově zlepšuje náladu. V sedle jízdního kola s větrem v zádech starosti zkrátka mizí jako pára nad hrncem. Za splnění jedné podmínky. Jezdíte-li na správně zvoleném kole.
Každé kolo je totiž jiné. Jedno je vhodné pro jízdu v terénu, druhé na silnici, třetí do městského provozu. Na jiných kolech jezdí muži, na jiných ženy a děti. Jaké kolo tedy zvolit?
Vybíráme jízdní kolo
Základním parametrem při výběru jízdního kola je jeho účel. V první řadě si tedy rozmyslete, po jakém povrchu budete jezdit. V terénu, tedy na nezpevněných lesních či horských cestách nejlépe sedí horské kolo. Budete-li primárně jezdit po silnicí, vybírejte v segmentu silničních kol. Něčím mezi pak jsou kola trekingová a krosová, na nichž můžete do mírného terénu i na silnici. Chcete-li si s kolem užít trochu zábavy a vyzkoušet bikros, zaměřte svou pozornost na kola bmx. A nechcete-li se při jízdě moc zapotit, investujte do elektrokola.
Částečně odpružené versus celoodpružené
Zárukou té nejpohodlnější jízdy v terénu jsou kola celoodpružená (full suspension), tedy s odpruženými oběma nápravami. Tato kola jsou také nejdražší. Cenově dostupnější jsou kola částečně odpružená, tedy s pevnou zadní stavbou a odpruženou přední vidlicí.
Odpružení pružinou, nebo vzduchem?
Samotného odpružení, jehož cílem je eliminace nárazů, je možné docílit dvěma způsoby – pružinou, nebo vzduchem. V obou případech by výsledkem mělo být plynulé a pohodlné odpružení, neboli pohodlná jízda. Otázka, zda zvolit odpružení pružinou, či vzduchem, odborníci nemají jednoznačnou odpověď. Cenově dostupnější je pružina. Univerzálnější a lehčí však je odpružení vzduchem.
Nezbytné cyklistické doplňky
Nejde však jen o samotné jízdní kolo, nýbrž o nezbytné cyklistické doplňky, jako jsou helma na kolo, cyklistický dres a rukavice. Bez tohoto tria se na cestu snad ani nevydávejte. Především cyklistická helma vám může zachránit život.
Zanechte odpověď