Kýla je poměrně častým zdravotním problémem, a to především u mužů. Kýly mohou být bolestivé, a pokud se neléčí, mohou vést k závažným komplikacím. Je proto důležité umět včas rozpoznat jejich příznaky. Zjistěte, jak se kýla nejčastěji projevuje.
Kýla neboli hernie nastává ve chvíli, kdy se část tkáně nebo vnitřního orgánu protlačí oslabeným svalem nebo tkání, obvykle v tříslech nebo na břiše. Oslabené místo, které se nazývá kýlní branka, se postupem času může zvětšovat, a s tím se zvětšuje i riziko komplikací.
V případech, kdy se kýla nepodchytí včas a rozvinou se komplikace, je často nutné přistoupit dokonce k operaci. Pokud na sobě pozorujete některé z následujících příznaků, neváhejte s návštěvou lékaře.
Vyboulení v oblasti břicha nebo třísel
Prvním příznakem kýly bývá bulka, kterou je možné vidět a nahmatat. Jedná se o vyboulení, jehož obsah tvoří tkáň nebo orgán. Podle druhu kýly se vyskytuje nejčastěji v tříslech, případně jako vyklenutý pupek u pupeční kýly. Pupeční kýla se nejčastěji objevuje u dětí.
Vyboulení se vleže může zmenšovat, nebo dokonce úplně mizet. Při méně závažných kýlách jde většinou bulka zatlačit zpět. Kýla se ovšem postupem času zvětšuje.
Bolest při kašli, ohýbání nebo zvedání těžkých předmětů
Místo vyboulení je často spojeno s bolestí, otokem nebo palčivým pocitem, což se navíc zhoršuje při zakašlání, kýchnutí, zvedání těžkých břemen, cvičení nebo ohýbání se. Bolest může podle místa výskytu kýly také vystřelovat do slabin, podbřišku, zad, genitálií a pánve.
Někteří pacienti se však mohou setkat jen s drobným diskomfortem, a jsou i tací, kteří žádnou bolest v oblasti hernie nepozorují.
Zarudnutí nebo zmodrání
Při kýle může dojít i k uskřinutí, což znamená, že část orgánu nebo tkáně vyčnívající otvorem se přiškrtí a přeruší se její přívod krve. Stává se tak často v případech, kdy hernie nejde zatlačit zpět.
Přiskřípnutá kýla tak z důvodu nedostatku krve může zčervenat, zmodrat nebo i zčernat. V tu chvíli se jedná o vážnou komplikaci, se kterou je nutné okamžitě vyhledat lékaře.
Nevolnost, pocit plnosti nebo zácpa
K existujícím příznakům kýly, jako je otok a bolest, se postupně mohou přidat trávicí potíže, nevolnost, zvracení, neschopnost vypouštět plyny či střevní neprůchodnost. Pacienti s kýlou si také často stěžují na pálení žáhy.
I tyto příznaky jsou spojeny s přiškrcením tkáně nebo orgánu, a proto je není dobré podceňovat.
Co dělat při podezření na kýlu?
Kýla u dospělého člověka nikdy nezmizí sama od sebe. Zanedbaná kýla se může zvětšovat, být bolestivější a vést ke komplikacím. Při včasném rozpoznání a léčbě se tak můžete vyhnout urgentní operaci a nepříjemným komplikacím a rychleji se zotavit.
Ať už se tedy potýkáte s mírnějšími projevy kýly, kterou můžete bez problému zatlačit zpět, nebo máte akutní potíže, jako je uskřinutá kýla, vždy vyhledejte lékaře, který vás vyšetří a stanoví další postup.
Zanechte odpověď