Také máte pocit, že si nedokážete udržet rovnováhu mezi pracovním a rodinným životem? Jde vám hlava kolem z povinností a bojíte se, že „vypadnete z tempa“? Vítejte v klubu. Doba je zkrátka taková – rychlá, upracovaná a poněkud povrchní. A právě proto je péče o duševní zdraví tak důležitá. Že jde o luxus, na který nemáte čas? Přesvědčíme vás o opaku.
Přijměte své emoce
Alfou a omegou dobrého duševního zdraví je přijmutí negativních emocí, jako jsou smutek, nejistota, strach či frustrace. Pozitivní přístup k životu je samozřejmě skvělý a v mnoha situacích k nezaplacení – ale stejně tak jsou součástí života méně příjemné prožitky. Neustále potlačování nebo ignorace může problémy výrazně prohloubit.
V rámci péče o zdraví je mnohem lepší, když se naučíte přijímat své emoce a budete je vnímat jako signály, které vám něco sdělují. Falešná neboli toxická pozitivita vás vpřed nikdy neposune.
Vyhýbejte se negativitě
Toxická pozitivita psychické pohodě neprospívá, ale to neznamená, že byste měli zahlcovat mysl negativními zprávami či trávit čas na sociálních sítích, kde se to jenom hemží nenávistnými komentáři a srovnáváním. Realitě se nevyhýbejte, ale pokuste se omezit příjem negativity. Naopak se zaměřte na to, co je ve vašem životě pozitivní. Čtěte inspirativní knihy, sledujte dokumenty o zajímavých tématech, která vás zajímají, a snažte se trávit čas s lidmi, kteří vás povzbuzují.
Trénujte vděčnost
Budete-li průběžně rozvíjet vděčnost, naučíte se soustředit lepší stránky svého života – a naopak snížíte míru negativních pocitů. Jak na to? Třeba si pořiďte deník, kam si každý den napíšete několik věcí, za které jste vděční. Může se jednat o drobnou laskavost kolegy z práce, ale třeba i vděčnost za krásnou přírodu v okolí bydliště.
Dbejte i o své fyzické zdraví
Říká vám něco termín kalokagathia? Podle antického řeckého přesvědčení jsou tělo a mysl úzce propojeny. Jinými slovy to znamená, že to, co děláme pro své fyzické zdraví, má přímý dopad na naši duševní pohodu. Snažte se proto pravidelně cvičit a udržujte se v dobré formě. Zároveň si pohlídejte jídelníček a vyvarujte se alkoholu (přináší krátkodobé uvolnění, ale z dlouhodobého hlediska se jedná o depresant) i průmyslově zpracovaných potravin. Budete mít mnohem více energie – a díky tomu i lepší náladu.
Samozřejmě se může stát, že navzdory veškeré snaze neuspějete. Nečekejte do poslední chvíle a obraťte se včas na odborníky. Dobrou volbou je například AdiCare – renomovaná psychiatrie Brno. Specialisté s lidským přístupem se postarají o to, abyste se opět cítili dobře.
Zanechte odpověď