Křečové žíly nejsou příliš příjemnou záležitostí jak pro mladé tak i pro starší dámy. Největším problémem jsou křečové žíly v období těhotenství, v období ženské menopauzy a v pokročilejším věku.
Málokdo však ví, že křečové žíly nejsou příčinou nemocí, ale jejich důsledkem. Můžete být více různých nemocí, které křečové žíly způsobují, ale těmi nejčastějšími jsou onemocnění jater, nedostatek organismu v těle a samozřejmě ucpávání žil a cév.
Na výskyt křečových žil mají největší vliv dlouhé stání (například u pracovního pultu), jakákoliv ortopedická vada, která neumožňuje nohám pohybovat se v přirozeném úhlu, těhotenství a v některých případech i obezita. Ale to není vše. Křečové žíly mohou být způsobené i kouřením, špatnou stravou a životosprávou nebo velmi častou zácpou.
Jakožto, že naše babičky neznaly lékařské preparáty a nákladné operace, museli s problémem bolestivých křečových žil poradit sami tím, co zrovna měli doma nebo v okolí svého domova. O čem mluvíme? No o bylinkách.
Babiččin čaj na silnější žíly: 40g kořene andělíky lékařské, 30g krušinové kůry, 20g komonice lékařské, 10g kořene horce žlutého – z těchto ingrediencí připravíme sypkou směs jejíž 1 polévkovou lžíci přelijeme vroucí vodou (cca 200ml), přikryjeme pokličkou a necháme 5 minut louhovat. Po vypršení lhůty čaj slijeme a můžeme vypít.
Dávkování záleží na každé z vás, ale doporučují se 2-3 hrnečky denně před jídlem. Upozorňujeme, že pro správný účinek je potřeba, aby byl čaj vždy čerstvý.
Koupel podle sousedovic babičky
Koupele jsou vynikajícím prevenčním způsobem před tvorbou křečových žil a babička od našich sousedů si s nimi poradila takto:
4 l vroucí vody + hrst dubové kůry (!!!čerstvé!!!), hrst přesličky rolní, 100g cibule, 2 lžíce pelyňku pravého
Všechny tyto ingredience budeme vařit 10 minut, poté je slijeme do kyblíku nebo lavoru (podle toho, co máme doma k dispozici), dolijeme studenou vodou na požadovanou teplotu pro své nohy, přidáme navrch 2 lžíce kuchyňské nebo koupelové soli a louhujeme si nohy po dobu 20 minut. Opakujeme minimálně 2x týdně.
Po koupeli si nohy opláchněte vlažnou vodou, ale neutírejte. Lehněte si na gauč či na postel (jak jste zvyklá) a nohy nechte alespoň 20 minut odpočívat, nejlépe podložené polštářem, aby byly ve výšce.
Zanechte odpověď