Mnoho novopečených maminek se strachuje, zda její miminko pije dostatečně, nebo jestli naopak nepije příliš mnoho, zda ho má na kojení budit jen přes den nebo i v noci atd. Nejlepší radou je nechat tomu více volný průběh a věřit svému instinktu, existují však i určitá obecná doporučení vztahující se k této problematice.
Pokud máte miminko, které krásně přibírá a daří se mu dobře platí pro vás výše uvedená rada, nechat to spíše na přírodě a příliš do toho uměle nezasahovat. Miminko si samo řekne kdy a kolik mléka chce pít. Respektujte jeho potřeby a v noci se raději vyspěte, než abyste ho budila na krmení.
Jiná situace nastává v okamžiku, kdy máte miminko, které prospívá špatně a nebo se u vás projevuje nedostatečná tvorba mléka. V obou případech je potřeba zvýšit četnost kojení a pokud to jde, tak hlavně v noci. Tehdy se totiž při stimulaci tvoří nejvíce hormonu prolaktinu, který má na starosti právě tvorbu mléka. Takže kojte, kojte, kojte, často po menších dávkách a až začne miminko přibírat a množství mléka se dostatečně upraví, můžete se vrátit k volnějšímu režimu.
U novorozenců se občas stává, že pokud prodělali silnější novorozeneckou žloutenku, bývají velmi spaví a často zaspí i hlad. Takovým dětem je potřeba hlídat režim kojení a případně je i na krmení budit. Jejich spavost nebude trvat věčně a až odezní, postupně si vytvoříte nový režim vyhovující potřebám miminka.
V období růstových spurtů, tedy období zrychleného růstu, mívají děti zvýšenou potřebu mléka a pak je potřeba zvýšit frekvenci kojení ve dne i v noci, kvůli již zmíněné tvorbě prolaktinu.
Mějte na paměti, že nejvíce škodí stres, který se přenáší na miminko a způsobuje úbytek mléka.
Zanechte odpověď