Tato nemoc s prapodivným názvem patří sice mezi běžné dětské choroby, ale nejednoho rodiče už dokázala řádně vyděsit, protože se zpočátku projevuje jen hodně vysokými horečkami.
Co to je?
Šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum či roseola infantum je virové infekční onemocnění, které postihuje převážně starší kojence a batolata, tedy děti od 6 měsíců do dvou let. Výjimkou však nejsou ani výskyty mimo tuto věkovou hranici. Virus se nejčastěji přenáší slinami a vzduchem. Inkubační doba, tedy doba od nákazy po vypuknutí příznaků, je zhruba 10 dní a po prodělání nemoci zůstává doživotní imunita.
Příznaky
Základním příznakem bývá rychlý nástup vysokých horeček atakujících až 40 °C, což může vést k podstatě jediné komplikaci a tou jsou febrilní křeče. Některé děti mají příznaky podobné drobnému nachlazení jako je slabý kašel, vodnatá rýma, snížená chuť k jídlu či průjem. Občas se může objevit i podrážděnost a nezájem o hry. Po zhruba 3 – 5 dnech horeček dochází k jejich rychlému poklesu a začíná výsev červené vyrážky na trupu, která se později rozšiřuje na paže krk a nohy, na obličej však ne. Tím se odlišuje od nemoci páté. Samotná vyrážka mizí do několika hodin až dnů. Po jejím úplném vymizení přestává být dítě nakažlivé.
Léčba
Samotná nemoc se nijak neléčí, léčba probíhá pouze v symptomatické rovině, to znamená, že se léčí pouze její příznaky. Podávají se antipyretika proti horečce (paracetamol a brufen – tyto dvě účinné látky lze střídat častěji než po 6 hodinách), lze zkusit taky zábal či octové ponožky. Při opravdu vysokých horečkách se jako prevence febrilních křečí může podat Diazepam. Na místní léčbu vyrážky se aplikuje tekutý pudr nebo antiseptické masti, které urychlují zasychání vyrážky, tlumí svědění a brání bakteriální infekci. Dítě by mělo být v klidu na lůžku a dostávat dostatek tekutin. Pokud se teplota blíží 40 °C a nejde srazit, nebo má febrilní křeče, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.
Zanechte odpověď