Jak sušit šípky?


Jak sušit šípky?

Pokud si chcete v zimě uvařit výborný čaj plný vitamínů a zdraví prospěšných látek, nasbírejte a nasušte si šípky. Určitě se Vám tato námaha vyplatí, protože s kupovaným čajem se tento nedá srovnat. Vyrazte tedy s proutěným košíkem na procházku, natrujte šípky a můžete se směle pustit do jejich sušení. V následujícím textu si řekneme, jak na to.

Sušení šípkůJak sušit šípky?

Šípky můžeme sušit hned několika způsoby, sami si vyberte, co je pro Vás nejlepší. Výsledkem všech tipů sušení však musí být scvrknuté, suché a tvrdé plody šípku, které mají mít tmavě červenou barvu a po rozmáčknutí nejsou uvnitř lepkavé, vláčné nebo vlhké.

  • Sušení samovolné – zralé a zdravé poldy šípku rozložíme na lísce nebo na plechu vyloženým pečícím papírem a sušíme na vzdušném a teplém místě. Pokud nám to počasí dovolí, dáme je ven na sluníčko. Musíme však počítat s tím, že tento postup sušení je velice zdlouhavý a náročnější, každý den by se měli prohrábnout a zkontrolovat, jestli některý z plodů nechytil plíseň.
  • Sušení v troubě – šípky rozprostřeme na plech vystlaný pečícím papírem a sušíme při teplotě maximálně 70 °C. Dvířka trouby necháme pootevřená. Musíme dávat pozor, abychom šípky moc neupekli a nepřipálili.
  • Sušení v sušičce – toto je nejjednodušší varianta. Šípky nakládám ena plata sušičky, nastavíme teplotu a sušíme.

 

Skladování usušených šípků

Nasušené šípky sladujeme v uzavřené nádobě nebo plátěném pytlíku na suchém a tmavém místě. Dobře usušené a skladované šípky nám vydrží až dva roky.

 




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..