Zinek je pro správnou činnost a vývoj našeho organismu zcela nepostradatelný. Vedle toho se používá jako přísada do různých slitin a barviv. Tzv. elementární zinek, se využívá jako antikorozní materiál pro železo a slitiny, zároveň je výborný na odlitky pro kovové součástky. Ptáte se tady na co je dobrý zinek?
Z biologického hlediska má zinek význam pro vývoj všech rostlinných a živočišných organismů, zkrátka pro vše živé. Denně bychom měli v potravě přijmout 15 – 25 mg zinku.
Zinek však není důležitý jen při růstu a vývoji lidského organismu, kdy může jeho nedostatek zpozdit duševní i fyzické dospívání, ale i pro dospělého člověka. Pokud například hubnete bez zjevné příčiny, může mimo jiné, být jedním z faktorů i nedostatek zinku.
Nedostatkem se můžou pomaleji hojit rány, zhoršuje se paměť a dochází k poruše smyslového vnímání (hlavně zraku a čichu). S ohledem na jeho hojné zastoupení ve spermatu, je nezbytné, pro správnou funkci pohlavních orgánů u muže, a zároveň jejich pohlavní vývoj, aby zinek pravidelně doplňoval.
Zdroje zinku
- mléko
- játra
- vaječné žloutky
- ústřice a další plody moře
- ořechy
- fazole
- dýňová semena
Hlavním příznakem nedostatku zinku bývá pocit únavy, který přejde až ve výraznou změnu nálady. Mezi další patří suchá kůže, bolavé ústní koutky, vlasy i nehty se lámou. Velký nedostatek může způsobit až vypadávání vlasů a tvoření kožních lézí. U těhotných může málo zinku přivodit vrozené vady dítěte, vyvolat spontánní potrat, zpomalit růst plodu a zapříčinit jeho malou porodí váhu.
Na co je ještě zinek dobrý
- pomáhá k čištění pleti
- hojí rány
- dokáže hojit popáleniny
- proti neplodnosti
- podílí se na snižování cholesterolu
- zlepšuje sluch
- působí proti nechutenství
- vytváří štít proti nádorům
Zanechte odpověď