Pokud chcete pro své tělo udělat něco dobrého, a zcela přírodní cestou ho nadupat vitamíny a minerály, pak sáhněte po rakytníku, díky jeho příznivému efektu na náš organismus dokáže zvýšit naší odolnost.
Ve starověku byl oblíbený při léčení žaludečních obtíží, nemocech dýchacích cest, na revma, krvácivé stavy a hnisavé rány na kůži. Stejně pozitivně účinkoval třeba na vlasy, kterým dodával potřebný lesk a vitalitu. Šťáva z rakytníku se používala při nechutenství, a jako mazání na kůži, když došlo k jejímu popálení na sluníčku. Rakytník se dá užívat zevně i vnitřně.
Co obsahuje?
- vitamíny F, K, A, B a C
- vitamin E (antioxidant, který chrání proti sklerotizaci cév a následnému infarktu myokardu)
- karoten
- Rutin, flavonoidy, pektin, silici a třísloviny
- minerály
Léčivé účinky
- posílení organismu a imunity
- odolnost vůči stresu a infekcím
- léčí revmatismus
- antidepresivní a antistresové účinky
- rozpouštění hlenů, léčba rýmy a zánětu dutin
- snižování hladiny cholesterolu
- proti hemeroidům
- lék na ekzémy a akné, popáleniny a omrzliny
- pomoc při zánětu dásní a paradontóze
- skvělý stimulant pro činnost plic a jater
- umí regulovat krevní oběh
- pomocník na žaludeční vředy
A jak uchovat jeho léčivé účinky? Pokud ho například zmrazíte, jeho účinek se uchová i po dvou letech. Jeho plody můžete také sušit či z nich vyrobit pálenku. Z dužiny jsou osvědčené marmelády, pyré, šťávy a džusy. Můžete vyrobit jen přímo rakytníkovou verzi, nebo přidat i jiné druhy ovoce, které máte zrovna k dispozici.
Rychlý elixír z rakytníku
Suroviny: 1-2 lžíce čerstvého rakytníku (pokud máte zmražený, nechte ho rozmrznout), 1/2 šálku vody.
Rakytník rozdrťte v hmoždíři, ať všechny plody pustí šťávu. Přes husté sítko propasírujte lžící rozdrcenou směs do skleničky, promíchejte s vodou a vypijte.
Džem z rakytníku
Suroviny: 1 kg bobulí rakytníku, 720 g cukru, 100 g tekuté petózy.
Bobule rakytníku očistíme, omyjeme a dáme do nerez hrnce. Přidáme trochu vody, aby se nám to nepřipalovalo, a na mírném ohni necháme povařit, dokud rakytník nezměkne. Postupně přidáváme cukr s pektózou a vaříme do zhoustnutí. Teplé plníme do čistých sklenic, uzavřeme je víčkem, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Džem je hotov.
Rakytníkový sirup
Suroviny: 3 litry omytých plodů rakytníku, 2 l vlažné vody, 2 dkg kyseliny citronové, 1 kg cukru na 1 l šťávy.
Plody rozemeleme na masovém strojku, zalijeme vodou a přidáme kyselinu citronovou. Promícháme a necháme sát 24 hodin. Poté vše přecedíme, vymačkáme co nejvíc šťávy, pomocí odměrky si odměříme, kolik šťávy dohromady máme a podle toho osladíme. Mezitím si nahřejeme plotýnku, vypneme a na jejím okraji bez vaření necháme vše rozpustit. Kdo chce, může přidat Petol, ale není nutný. Teplou šťávu plníme do lahví.
Zanechte odpověď