Když o své nehty budete pravidelně pečovat, nebudete už mít chuť, začít si je znovu okusovat a ničit si tak čerstvou manikúru.
Je vědecky dokázáno, že si své nehty a kůžičku kolem nich, okusujete ze stresu a napětí. Najdou se však i tací, co si je koušou jen z nudy a dlouhé chvíle, a neřeší, jak ohavně budou jejich prsty následně vypadat. Ve většině případů však za to může nervové vypětí či podráždění. Od pocuchaných nervů se taky škrábeme, kroutíme si vlasy a taháme za ně.
Aniž si to uvědomujeme, jsme schopni si nehty okusovat skoro pořád, protože čím víc naše nervy pracují ve stresovém režimu, tím intenzivnější naše okusování bývá. Okusujeme se u televize, při práci, u doktora, v obchodě, zkrátka všude. Bez ohledu na to, kolik nám už je, koušeme si je za každé situace, při všech příležitostech jako malé děti.
Rizika okusování
Hlavním rizikem jsou na dotek citlivé, dosti bolavé, zarudlé a nakonec i hnisající konečky prstů s následným častým krvácením z okolí nehtového lůžka. Dochází k narušení přirozeného růstu nehtů, čímž dochází k jejich deformaci, která nevypadá zrovna nejlépe.
Jak je přestat kousat
Jediným a mnohdy nejúčinnějším pomocníkem proti neustálému okusování nehtů, je pravidelná manikúra. Jen s ní se Vaše chuť na nehty značně sníží, až Vás přejde úplně, neboť lak na nehty má hořkou chuť, a při okusování nehtů Vám rozhodně nebude chutnat a Vy si uvědomíte, že si nehty kousat nemáte. Zkuste také nějak zaměstnat ruce, třeba kreslením, psaním nebo si pořiďte antistresový balónek, který můžete mačkat, když budete nervózní.
nebo je specialni masticka a nebo pretrit topkoutem