Co je konfitování?


Co je konfitování?

V dobách, kdy ještě nebyly mrazáky a ledničky, se tato technologie používala ke konzervování masa, aby se nekazilo. Stačilo maso jen hodně nasolit, pomalu nechat několik hodit vařit, potom dát do nádoby, zalít sádlem, v němž se vařilo a nechat společně zatuhnout. Takto upravené vydrželo po dlouhou dobu. Svůj původ má tento druh úpravy masa ve Francii (confite), ostatně jako spousta jiných druhů.

V dnešní době, je to jeden z mnoha způsobů úpravy masa, jehož technika se značně zkrátila, v současnosti se používá jen ta první část celého procesu. Jeho charakteristika spočívá v tom, že se maso nejprve marinuje v soli smíchané s kořením, poté se pomalu, nejlépe až několik hodin tepelně upravuje a pak se podává ke konzumaci (dnes se již touto technikou nekonzervuje). Tímto způsobem se vlastně maso dusí ve své vlastní šťávě a tuku (většinou jde o vepřové sádlo). Mezi takto zpracovávaná masa patří nejvíce kachna (ta potřebuje nejméně 2 hodiny), husa a samozřejmě vepřové. Díky tomu maso nevysychá, jako při klasickém pečení a zůstává šťavnaté a vláčné.

Konfitovaná kachna s česnekem a tymiánem

Suroviny: 1 celá kachna, 500 g vepřového sádla, pepř, sůl, 10 stroužků česneku, pár větviček tymiánu (kdo nemá, může použít 1 lžičku sušeného), 500 ml masového vývaru, 1-2 lžíce hladké mouky.

Kachnu naporcujte, osolte, opepřete, vložte do vysokého pekáče s poklicí nebo do zapékací mísy. Maso posypte česnekem nasekaným nadrobno, obložte (zasypte) tymiánem. Zaklopte poklicí a dejte do druhého dne uležet do chladničky. Troubu předehřejte na 120°C. V malém kastrolku si rozpustíme všechno sádlo (nevařte). Sádlem zalijeme porce kachničky, aby bylo vše potopeno, zaklopíme a dáme do trouby na minimálně 4 hodiny. Poté maso vyndejte na plech, troubu dejte na 190°C a nechte opéct kůrčičku, aby byla krásně křupavá. Sádlo, ve kterém se kachnička pekla slijte a nechte v pekáčku či míse jen výpek, který nechte odvařit na tuk. Zasypte moukou, zalijte teplým vývarem a nechte zhruba 35 – 40 minut provařit na mírném ohni. Jako přílohu můžete připravit červené zelí a opečené plátky brambor, či bramborový knedlík a zelíčko. To už záleží na Vás.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..