Jedná o závažnou poruchu spánku, které se říká somnambulismus, což je vlastně kombinace spánku s bdělým stavem. Tato porucha se projevuje tím, že každý takový člověk usne, a aniž by to tušil, za nějaký čas zase vstane. Někdo jen zůstane sedět na kraji postele, jiný se jde třeba vysprchovat nebo vyplenit ledničku, ale jsou i tací, kteří uprostřed noci jen tak odejdou z bytu a jdou se projít ven na ulici, nebo bloudí po chodbách domu, až po schodech dorazí třeba na půdu a na střechu.
Kdy porucha probíhá?
Vše se odehrává v první části (třetině) noci. Náměsíčný má kamenný (strnulý) výraz, nereaguje na žádné zvuky či hlasy v jeho okolí, a je velice obtížné, někdy až nemožné ho v tomto stavu probudit. Pokud se podaří takového jedince z náměsíčného stavu probrat, bývá vyplašený, naprosto dezorientovaný a nemá tušení co se s ním celou dobu dělo. Vždy je potřeba ho v klidu bez emocí dopravit bezpečně zpět do postele a uložit.
Většinou však takový člověk dorazí zpět do postele sám, pokračuje ve spánku a ráno nemá ani potuchy o tom, že byl v noci na nějakém pěším výletu. Největším rizikem těchto neplánovaných odchodů je nebezpečí, že se dotyčný někde zraní.
Léčení poruchy spánku
Náměsíčnost se projevuje zejména u dětí, kdy není třeba jakékoliv obavy, neboť ve většině případů sama zmizí. Pouze musíte dbát o bezpečí dítěte, kdy se třeba střídáte v jeho hlídání. V dospělosti je to už větší problém, protože se může jednat o poruchu z neurologické oblasti a je dobré vyhledat odborníka. Somnambulismus může být doprovázen špatnými sny a nočními můrami. Je dobré se udržovat v klidu, relaxovat, meditovat a pokud možno nějak změnit spánkové zvyky, aby se člověk s touto poruchou nebál usnout. Na to pomáhají krátké šlofíčky v průběhu dne, díky kterým se vyloučí noční fáze, kdy probíhá náměsíčnost.
Zanechte odpověď