Odjakživa patří hygiena našeho těla k tomu nejdůležitějšímu a u našich rukou je to dvojnásob důležité, neboť rukama se dotýkáme všeho kolem nás. Ať už jsou to tyče a madla v MHD, kliky u dveří, klávesnice doma i v práci, nádobí ve společných kuchyňkách a podobně. Všude na všech předmětech zůstávají nebezpečné bakterie a viry, které si můžeme do těla přenést právě přes naše ruce. Stačí po někom sáhnout na kliku a pak si stejnou rukou podrbat nos.
Je vědecky dokázáno, že viry, které se zachytí na různých pevných předmětech, vydrží naživu i několik dní. Navíc podle statistik bylo zjištěno, že zhruba 40% populace, si ruce buď myje špatně nebo vůbec, neboť podle jejich názoru není hygiena rukou a tím pádem jejich mytí, ničím důležitým.
Čím se můžeme nakazit při nemytí rukou
- Nejčastějším nakažením bývá žloutenka typu A
- Průjmová onemocnění virového původu
- Virové infekce dýchacích cest
- Nemoci vyvolané bakterií E.coli (z nemytého ovoce a zeleniny, či syrového masa)
- Shigelióza
Ruce bychom si měli mýt pokaždé, co navštívíme WC, bez ohledu na to, jestli jdete doma nebo v práci, dále po každém návratu domů, ať už z práce, ze zahrádky či z obchodu, zároveň je důležité si je umýt před každým jídlem.
Správný postup mytí
- Ze všeho nejdřív si sundejte všechny šperky. Poté nejdřív ruce opláchněte horkou vodou (co vydržíte), naneste mýdlo a třete o sebe dlaněmi po celé ploše co nejdůkladněji. Nevynechejte ani kousek, namydlete i bříška prstů a prostor mezi prsty, nezapomeňte také na nehty a prostor pod nimi vydrhněte malým ručním kartáčkem. Po důkladném namydlení a tření, což Vám zabere zhruba půl minuty, ruce opláchněte a pečlivě usušte ručníkem nebo papírovými utěrkami.
Zanechte odpověď