V dnešní době se stala velmi oblíbenou zejména u ženské populace, díky tomu, že je schopná podpořit hubnutí a tím vytvarování postavy. Je také prospěšná při průjmu, problémech s játry a ledvinami.
Dokonce můžete vyzkoušet syrovátkové lázně (známé jsou ve Švýcarsku). Syrovátkové koupele jsou skvělé pro zmírnění příznaků ekzémů.
Co obsahuje?
- bílkoviny
- zbytky laktózy
- vitaminy
- minerály
- kyselinu mléčnou
- aktivní laktobacily (živé organismy)
Syrovátku je možné získat z jakéhokoliv kysaného mléčného výrobku, jenž nebyl tepelně upraven či konzervován, neobsahuje modifikované škroby, cukry a různé stabilizátory. K těm se řadí kefír, podmáslí, bílé jogurty či acidofilní mléko.
Nejvíce se hodí kefír, protože je bohatý na desítky kultur a kysnutí je snadné. Ostatní druhy v sobě mají specifické kultury a brání množení těch ostatních.
Jak na domácí syrovátku?
- kefír nechte kysnout a zrát tak dlouho, až se syrovátka začne sama oddělovat od sražené bílkoviny.
- plastový cedník (nikdy kovový) přikryjte gázou nebo plenou, které použijete na přecezení kefíru. Ten nalijte do cedníku a nechte okapat. Jde to docela rychle, na rozdíl třeba od jogurtu, který odkapává celou noc. Čím déle kefír kape při pokojové teplotě, tím víc a lépe se namnoží kultury.
- po odkapání Vám na cedníku zůstane sýřenina mazlavé konzistence. Syrovátka je to, co odkapalo do misky pod cedníkem.
Zanechte odpověď