Zlomili jste si zub, trápí vás bolestivý kaz nebo třeba otok a potřebujete akutní zubní ošetření? Poradíme, kam jít, když nemáte stálého zubaře, nebo váš stav nesnese odklad přes víkend. Trpět, cpát se léky na bolest a chladit si tvář totiž rozhodně nemusíte. Od toho máme v ČR zubní pohotovosti.
Pokud vás zastihne nesnesitelná bolest zubů a dásní, nemusíte čekat na volný termín u svého zubaře, ani se trápit přes sobotu a neděli, stačí navštívit zubní pohotovost. Těch jsou v Česku desítky a fungují buď centrálně, nebo v ordinacích zubních lékařů.
Kdy navštívit zubní pohotovost?
Zubní pohotovost je určená pro akutní případy, které vyžadují okamžitou péči. Otevřené bývají po skončení běžné pracovní doby většiny zubařů – tedy večer (většinou 18:00–23:59), o víkendech a svátcích (8:00–20:00, někde i nonstop 24 hodin). Mezi nejčastější důvody pro návštěvu pohotovosti patří:
- Silná bolest zubu: intenzivní bolest, která nereaguje na léky proti bolesti.
- Otok a infekce: včetně abscesů, které mohou ohrozit zdraví.
- Úraz: zlomené nebo vyražené zuby, které vyžadují okamžitou péči.
- Krvácení: po extrakcích zubů nebo úrazech.
Pokud vás netrápí akutní bolest zubů nebo dásní, ani se vám nestal žádný úraz, na zubní pohotovost nechoďte, ale objednejte si termín u svého běžného zubního lékaře. Na pohotovosti se řeší opravdu neodkladné případy.
Koho na zubní pohotovosti ošetří?
Na pohotovosti dostanou zubní ošetření všichni pacienti, bez ohledu na to, jestli mají bydliště ve spádovém území daného působiště. Důležité je, že nemají možnost se dostavit ke svému lékaři. Lékaři na zubní pohotovosti vás ošetří, i když nemáte zdravotní pojištění, zákrok si ale uhradíte.
Zubní pohotovosti ve větších městech ošetří denně i přes 40 pacientů. O víkendech to může být i 70 lidí.
Co si vzít s sebou?
Při návštěvě zubní pohotovosti je důležité mít s sebou následující:
- Občanský průkaz (či pas): tyto dokumenty jsou nezbytné pro registraci na pohotovosti a potvrzení pojištění.
- Kartičku pojištěnce: pokud chcete, aby vám zákrok proplatila pojišťovna, je potřeba mít kartičku pojištěnce nebo doklad o cestovním pojištění.
- 90 Kč jako poplatek za ošeření: ten platí všichni pacienti bez ohledu na to, jestli jsou pojištění, nebo ne.
- Děti a mladiství do 18 let musí být v doprovodu rodiče, nebo zákonného zástupce.
Jak návštěva probíhá?
Vzhledem ke stále stoupajícímu počtu návštěv zubních pohotovostí se často ještě před jejich otevřením tvoří fronta pacientů se zájmem o ošetření.
Počítejte, že na zubní pohotovosti budete čekat někdy i několik hodin. Vzhledem k tomu, že jsou všechny zákroky akutní, nejde je nijak prioritizovat dle míry bolesti, ale pacienti jsou přijímaní v takovém pořadí, v jakém se na pohotovost dostavili. Čím dřív tedy přijdete, tím dřív budete na řadě.
Stává se i to, že se do půlnoci (v případě, že pohotovost nefunguje nonstop) na všechny pacienty nedostane. Buďte tedy psychicky připravení i na tuto variantu.
Na pohotovosti se pak zaregistrujete pomocí formuláře a složíte poplatek 90 Kč (informace k roku 2024).
Samotné ošetření pak probíhá podobně jako u běžného zubaře, ale jeho cílem je především zamezit akutní bolesti nebo ošetřit úraz, aby pacient dále netrpěl. Někdy je tedy po zákroku na pohotovosti potřeba ještě doplňující návštěva u vašeho zubaře, který vykoná potřebné kroky, na které na pohotovosti nebyl čas (například nahradí dočasnou výplň zubu za lepší stálou). Protože vás ale už nebude trápit silná bolest zubů, nebude vám dělat takový problém počkat na termín, který vám váš zubař přidělí.
Doporučení na závěr
I když návštěva zubní pohotovosti může být stresující, uleví vám od nesnesitelné bolesti zubů a dásní. Pokud tedy trpíte akutním problémem určitě se nebojte na ni zajít. Samozřejmě ale platí, že zubní pohotovost není náhrada za pravidelné zubařské prohlídky. Ty byste měli absolvovat pravidelně abyste potížím a s nimi spojenou bolestí předešli.
Při běžné zubní prohlídce například může zubař odhalit drobný kaz ještě před tím, než se stihne rozrůst, a způsobí vám akutní bolest zubů. Mnohé případy pak zbytečně končí vytržením zubů, které by jinak šlo zachránit.
Navštěvujte tedy pravidelně zubní kliniky a možná se na zubní pohotovost nebudete muset nikdy vydat.
Zdroj obrázku: Roman / stock.adobe.com
Zanechte odpověď