Alergie na slunce, aneb Když sluneční paprsky narušují radost z léta

Alergie na slunce, aneb Když sluneční paprsky narušují radost z léta

Slunce, pláž a teplé letní dny – to jsou obrazy, které u většiny lidí vyvolávají pocity radosti až euforie. Vždyť kdo by se na léto netěšil? Většina populace vnímá přítomnost sluníčka velmi pozitivně a díky paprskům se nabíjí energií. Avšak pro některé jedince je intenzivní působení žhavé koule spojeno s nepříjemným stavem. Alergie na slunce dokáže totiž pořádně zkomplikovat život a naprosto pokazit jinak radostné letní aktivity. V čem tkví její příčina a jak se s jejími projevy vypořádat?

Příčiny alergie na slunce

Alergie na slunce, známá také jako fotodermatóza, je nežádoucí reakce kůže, kterou způsobuje přecitlivělost na sluneční záření. Faktorů, jež mohou přispět k vzniku tohoto stavu, je více. Určitou roli hraje genetická predispozice – lidé, v jejichž rodině se tato alergie vyskytuje, mají poměrně velkou pravděpodobnost, že jí budu trpět také. Dalším faktorem je imunitní reakce, která může být vyvolána expozicí určitým fototoxickým přípravkům (parfémy, kosmetika…) nebo fotosenzibilní léky.

Jaké typy alergií na slunce existují?

Není jen jedna – naopak existuje několik různých typů fotodermatózy, přičemž nejčastější je polymorfní světelná exantéma (PLE). Postihuje především ženy ve věku 20 až 40 let a projevuje se vyrážkou, svěděním a zarudnutím na exponovaných částech těla (zejména v oblasti ramen, hrudníku a nohou).

Další variantou je solární urtikárie, která se projevuje jako kopřivka. Každý člověk může reagovat odlišně a příznaky se mohou více či méně lišit v závislosti na typu alergie a celkovém stavu organismu.

Jak na prevenci a léčbu?

Pro osoby trpící alergií na slunce je prevence klíčová. Mezi nejdůležitější opatření patří aplikace kvalitního slunečního krému s vysokým faktorem ochrany proti UV záření (SPF). Mě byl být nanesen před plánovaným pobytem na sluníčku a během dne pravidelně obnovován.

Alergie na slunce, aneb Když sluneční paprsky narušují radost z léta

Mezi další významné ochranné prvky patří oblečení včetně pokrývky hlavy a sluneční brýle. V čase, kdy je intenzita slunečního záření nejsilnější, se snažte držet ve stínu.

Z hlediska prevence je také dobré zásobit organismus některými vitamíny a minerály – vápníkem, selenem, zinkem, vitamíny C, E, A a betakarotenem.

Pokud se alergie na slunce projeví navzdory vaší snaze o prevenci, po několika dnech strávených mimo dosah slunečního záření zpravidla zmizí. V opačném případě vyhledejte odbornou pomoc. Dermatolog po diagnóze doporučí vhodnou léčbu – na mírné příznaky se obvykle užívají antihistaminika jako Zyrtec, Xyzal, Zodac či Analergin, které pomáhají snižovat zánět a svědění. S dětmi je vhodné navštívit lékaře i při výskytu mírnější formy).




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..