
Lidský mozek je úžasný a zároveň stále poměrně tajemný orgán. Čím déle a důkladněji ho studujeme, tím více přibývá nových otázek, na které chceme znát odpověď. V jedné věci jsme si však naprosto jistí již nyní – na jednotlivé barvy reagujeme zcela odlišným způsobem, a proto bychom si měli dát dobrý pozor na to, do jakého barevného schématu naladíme svůj domov.
Barvou odkryjete svou osobnost
K tomu, aby se obyčejný byt proměnil na osobité bydlení, leckdy stačí jen pár esteticky zajímavých prvků ve „správných“ barvách. Dobrým příkladem jsou závěsy – zatímco k černé látce často inklinují lidé konzervativnější a zároveň kreativní, zelenou volí osoby, jejichž základním povahovým rysem je péče o druhé.
Pokud vám teorie o vztazích mezi barvami a povahou připadá tak trochu přitažená za vlasy, poohlédněte se po studii odborníků z Westminsterské univerzity – dané téma analyzovali do hloubky a došli k závěru, že sdílení podobných povahových vlastností mezi lidmi, kteří preferují stejné barvy, není náhodné.
Jak barvy zvolit, aby se vám bydlelo lépe?
Když se pozorně zadíváte na fotografie interiérů, které byly navrženy s ohledem na co nejvyšší úroveň útulnosti, neunikne vám jeden zdánlivě nepodstatný, leč ve skutečnosti zásadní detail – designéři si vybírají „osvědčená“ barevná schémata, od nichž očekávají, že do prostoru vnesou požadovanou atmosféru.

Ale vám by se jistě hodily konkrétní tipy. Z hlediska psychologie barev platí, že energii dodávají teplé barvy jako žlutá, oranžová, červená, červenofialová, hnědá či žlutozelená. Tyto tóny povzbuzují fyzickou aktivitu, jsou dynamické a pozitivně ovlivňují výkon. Studené barvy jako modrá, světle fialová či zelená naopak uklidňují, a proto se hodí do místností, kde se po většinu času odpočívá.
Zároveň mějte na paměti, že by v interiéru měly převládat neutrální barvy, jinak hrozí ztráta rovnováhy. Příliš divoký interiér snadno „zkrotí“ například obyčejné bílé záclony.
Zanechte odpověď