Ve strojírenství i celé řadě dalších výrobních odvětví je nezbytná preciznost. Bez ní se totiž nikdy nedopracujeme ke kvalitnímu výsledku.
Jaké druhy dílenských měřidel se používají ve výrobě?
Mikrometry
Každý zámečník potřebuje mikrometr. Neobejde se bez něj i mnoho dalších řemeslných profesí. Mikrometrů je několik druhů:
- třmenové mikrometry,
- mikrometry k měření drážek,
- na závity,
- s talířovitými měřicími doteky.
Úchylkoměr
Slouží ke zjištění rozdílů velikosti výrobků od výchozí hodnoty. Pomáhá určit případné nevyhovující kusy. V sériové výrobě se bez nich jen těžko obejdeme. Běžně se používají úchylkoměry:
- páčkové,
- digitální,
- tloušťkometr s úchulkoměrem.
Posuvná měřidla
Posuvné měřidlo neboli šupléra zajišťuje přesné měření a je zcela nepostradalné v dílnách i výrobnách. Šupléry se vyrábějí v různých provedeních. Pro profesionální použití bychom měli volit posuvná měřidla z nerezové oceli, která je vysoce odolná proti povětrnostním vlivům i mechanickému poškození.
Typy posuvných měřidel:
- analogová – výsledek odečítáme na stupnici,
- digitální – jsou opatřeny displejem,
- extra dlouhá – umožňují měření atypických velikostí.
Profesionální měřidla jsou k úspěchu nezbytná
Dílenská měřidla musí splňovat stanovené normy. Měla by být vyrobena z mechanicky odolných materiálů, které zajistí, že časem nedojde k jejich deformaci. Ta by způsobila nepřesnosti měření. A stejně tak je důležitá jejich odolnost vůči vlhkosti a dalším vnějším vlivům. Největší význam ovšem má precizní kalibrace, díky které jsou výsledky měření naprosto přesné.
Hledáte spolehlivého dodavatele dílenských měřidel?
Profesionální měřidla si můžete objednat na webu meřidla.cz. V nabídce jsou nejen posuvná měřidla, ale také mikrometry, úchylkometry a veškerý ostatní sortiment dílenských měřidel. Veškerá měřidla je navíc možné objednat i s kalibračním protokolem.
Zanechte odpověď