S boulderem můžete začít v podstatě hned – stačí vám jen lezecké boty a magnesium. Lano nepotřebujete, pohybujete se totiž pouze pár metrů nad zemí a seskoky či případný pád tlumí měkké matrace. Jak začít?
Jak začít s boulderingem
Tato lezecká disciplína není jen pro sportovce, důkazem jsou lidé s nadváhou, někteří lezou dokonce slepí nebo s protézou. Na začátku vyrazíte pravděpodobně na umělou stěnu do boulderového centra a začít zde může opravdu každý.
U boulderu nejde jen o sílu v rukách, ale zapojujete celé tělo a opora vychází z nohou. V začátcích se striktně nedržte barevně vyznačených cest, ale lezte libovolně po chytech, na kterých se udržíte – počítají se hlavně nalezené metry. Jděte třeba se zkušenějším kamarádem, který vám poradí, co a jak.
Vyzkoušejte si různé druhy chytů
V boulderových tělocvičnách narazíte na profesionálně vytvořené cesty. Jednotná barva chytů (umělých kamenů) značí konkrétní trasu. Náročnost udávají čísla a písmena. Čím vyšší tyto údaje jsou, tím náročnější cesta vás čeká.
Do náročnosti promlouvá:
- sklon (od kolmých zdí po převisy),
- vzdálenost chytů
- a druh chytů.
Hned při prvním doteku si rychle uvědomíte náročnost chytu. Některé padnou přesně do ruky, jiné musíte držet celou dlaní a na některé stěží položíte dva prsty.
Co k tomu potřebujete
Nepotřebujete skoro nic, což je velká výhoda boulderingu. Stačí pouze:
- Lezecké boty neboli „lezečky“ – tato speciální obuv pomáhá s přilnutím ke skále/umělé stěně, udržíte se tak i na menších stupech. Boty by měly být opravdu těsné – pořizujte je o půl až dvě čísla menší. Pokud teprve začínáte a zjišťujete, jestli vás bouldering baví, lezečky si vždy půjčte v lezeckých centrech.
- Magnézium – chemický přípravek, který pohlcuje pot z rukou, abyste lépe se lépe udrželi na chytech. Existuje ve formě kostky, drceného prášku (který si dáte do pytlíku na magnézium) nebo v tekuté formě – to omezí pocení rukou na delší dobu.
- Sportovní či fitness oblečení – zkrátka takové, ve kterém se cítíte dobře, a neomezuje vás v pohybu. Příkladem jsou pohodlné ¾ kalhoty v kombinaci s funkčním tričkem.
Pokud už máte natrénováno na umělých stěnách a chcete zkusit venkovní bouldering na skalách, potřebujete:
- Bouldermatku, která vás chrání při pádech a seskocích. Snadno ji přehodíte přes záda a přenesete tam, kam potřebujete.
- Tejpovací pásku – chrání články prstů, když lezete v dírách s ostrými okraji nebo po drsné skále.
- Lezecký kartáček na čištění chytů od mechu, ale i od magnezia. Měli byste ho použít před a po bouldrování, abyste nepoškodili skálu.
Zanechte odpověď